MSZ: Komisja Europejska nie chce dialogu o charakterze prawnym

Do MSZ trafiła odpowiedź na pismo do pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Strona polska miała wątpliwości dotyczące podstaw prawnych części rozwiązać proponowanych przez Komisję. Odpowiedź pozostała niestety na wysokim stopniu ogólności na zadane przez nas pytania. Nie poprawia to w najmniejszym stopniu dialogu między stronami.

W związku z odpowiedzią na pismo Ministra Spraw Zagranicznych Rp MSZ wydało komunikat. ,,Z ubolewaniem stwierdzamy, że w naszej ocenie Komisja Europejska nie wykazuje woli prowadzenia dialogu o charakterze prawnym: nie odnosi się do szczegółów czy analizy o charakterze prawniczym, a jej schematyczne odpowiedzi, zawarte w piśmie Fransa Timmermansa z dnia 8 sierpnia 2017 r., co do zasady powtarzają argumentację Komisji Europejskiej o zagrożeniu praworządności w Polsce wykorzystaną w poprzednich pismach Komisji Europejskiej”.

26 lipca Frans Timmermans podczas konferencji powiedział: „daje polskiemu rządowi miesiąc na wyjaśnienie i rozwiązanie problemów” dotyczących ustaw reformujących sądownictwo w Polsce. W przeciwnym razie zapowiedział zastosowanie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, czego bezpośrednią przyczyną miałoby być „poważne ryzyko naruszenia praworządności” w Polsce.

Źródło: MSZ/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ