Planetoida zbliża się do Ziemi!

Obiekt zbliża się z prędkością 14 km/s. Zarejestrowano jej obraz z pomocą teleskopu VLT. TC4 już 12 października przeleci blisko naszej planety. Najnowsze zdjęcia skały z kosmosu o średnicy do 30 metrów opublikowało Europejskie Obserwatorium Południowe.

Obliczenia trajektorii były dotychczas oparte na danych z zaledwie 7 dni. Z pomocą systemu Pan-STARRS planetoidę odkryto w 2012 roku, jednak po kilku dniach znalazła się już po zasięgiem wszystkich teleskopów. Wiemy, że w tym roku kosmiczny obiekt znajdzie się w odległości 6,8 do 270 tysięcy kilometrów od Ziemi. Jasność TC4 jest wciąż bardzo słaba, jednak po tym jak udało się ją zlokalizować, będzie coraz bardziej widoczna.

Dzięki Europejskiemu Obserwatorium Południowemu możemy się wiele dowiedzieć na temat szczegółów nadciągającej planetoidy. ESO jest czołową międzyrządową organizacją naukowo-techniczną w zakresie astronomii. Obserwacje tej planetoidy pomogą doskonalić metody detekcji i opisu takich obiektów. To w przyszłości pomoże w budowie systemu ochrony Ziemi przed takim zagrożeniem.
Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe, www.rmf24.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ