Marszałek przyznał kolejne promesy na Odnowę Dolnośląskiej Wsi

foto: umwd.dolnyslask.pl

90 gmin z Dolnego Śląska otrzyma pomoc finansową na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Do Urzędu Marszałkowskiego w ramach regionalnego konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” wpłynęło ponad 100 wniosków na łączną kwotę ok. 3 mln zł. 10 sierpnia w siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze Marszałek Cezary Przybylski wręczył promesy dla gmin z okręgu jeleniogórskiego.

Dolny Śląsk realizuje projekt Odnowy Dolnośląskiej Wsi od 2008 roku. Celem programu jest wspieranie małych lokalnych projektów na terenach wiejskich. Projekty zgłaszane są przez gminy, często na wniosek i z inicjatywy samych mieszkańców. Do dziś samorząd przeznaczył na program realizujący takie przedsięwzięcia ponad 22 miliony złotych!

– Zainteresowanie ze strony gmin było bardzo duże, wnioski znacząco przekraczały budżet konkursu. Dlatego postanowiliśmy powiększyć pierwotną pulę pieniędzy o dodatkowe 500 tysięcy złotych. To ważny program, który nie tylko pomaga realizować ciekawe pomysły, ale także integruje lokalną społeczność – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W sumie dofinansowanie z budżetu województwa otrzyma aż 90 gmin. Maksymalna wysokość pomocy na realizację pojedynczego projektu nie może przekroczyć 30 tys. zł. W konkursie premiowane były projekty dotyczące zagospodarowania miejsc zielonych (np. skwerki, parki, aleje spacerowe) oraz te wpisujące się w sołeckie strategie miejscowości, w których będą realizowane.

Dzięki tym pieniądzom powstaną kolejne place zabaw, skwerki, boiska, miejsca do wypoczynku i rekreacji oraz wyremontowane zostaną świetlice. Cieszymy się, że zainteresowanie lokalnych samorządowców jest wciąż tak duże. Z sukcesami zmieniamy dolnośląskie wsie, a ich mieszkańcy stają się coraz bardziej aktywni na rzecz swoich małych ojczyzn.

Gminy, które otrzymały promesy w subregionie jeleniogórskim: Bolków, Gryfów Śl., Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Leśna, Lubań, Lubomierz, Lwówek Śląski, Marciszów, Osiecznica, Pieńsk, Podgórzyn, Siekierczyn, Stara Kamienica, Sulików, Świerzawa, Węgliniec, Wleń, Zgorzelec.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ