Pierwsze czyszczenie gniazd i obrączkowanie bocianów w otulinie „Ujścia Warty”

pixabay.com
W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego w Parku Krajobrazowym Ujście Warty. W Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Na 68 gniazdach w Parku Krajobrazowym Ujście Warty odchowały one 187 młodych.

 

Mimo, że lato w pełni, to powoli zbliża się czas odlotu bocianów białych na ich zimowiska do Afryki. Jako pierwsze polskie ziemie opuszczą młode bociany, które drogę na Czarny Ląd mają “zapisaną” w swoim instynkcie. Ich wędrówka rozpoczyna się z reguły około 10 sierpnia. Dorosłe ptaki wyruszą w podróż dwa tygodnie później.

Nieświadome zagrożenia bociany niekiedy do budowy i naprawiania gniazd wykorzystują kawałki sznurków, folii i innych odpadów. Te stwarzają zagrożenie dla młodych, które mogą się w nie zaplątać i udusić. W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli więc akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty. To teren stanowiący otulinę Parku Narodowego o tej samej nazwie – poinformował PAP Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Obszar Parku Krajobrazowego Ujście Warty liczy prawie 18 tys. ha. Większość z bocianich gniazd znajduje się w miejscowościach rozsianych na tym obszarze.

Wczesnym latem przyrodnicy za pomocą drona ocenili stopień zanieczyszczenia gniazd materiałami pochodzącymi z działalności człowieka. Następnie pracownicy Parku Krajobrazowego we współpracy z firmą Enea oczyścili gniazda i zaobrączkowali młode bociany.

„Łącznie w wyniku naszych działań dotarliśmy do 39 gniazd, z których usunęliśmy wszelkiego rodzaju sznurki, fragmenty folii i innych śmieci. Zaobrączkowaliśmy 99 młodych bocianów białych. Dodatkowo młode ptaki zostały zmierzone i zważone oraz oceniono ich kondycję. Były w dobrej formie” – powiedział PAP Gajda.

Z obserwacji przyrodników wynika, że w Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Nie było zbyt długich okresów suszy. Na samym obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty ptakom na 68 gniazdach udało się odchować 187 młodych zdolnych do lotu. Dla porównania, poprzedniej wiosny na obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty w 51 monitorowanych gniazdach przyszło na świat 108 młodych.

„Cieszy fakt, że w jednym z gniazd było pięć podrostków. Poprzedni sezon lęgowy był znacznie mniej łaskawy dla bocianów, ale wahania jeśli chodzi o sukces lęgowy są zjawiskiem normalnym w przyrodzie” – dodał Gajda.

Gajda zapowiedział, że w następnych latach na wspomnianym terenie akcja obrączkowania młodych bocianów białych oraz oczyszczania gniazd będzie kontynuowana.

Bociany odchowujące młode w naszym kraju spędzają zimę w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki, które przyszły na świat w tym roku, osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i dopiero wówczas wybiorą się w podróż do Europy na pierwsze lęgi. (PAP)

źródło: naukawpap.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ