Kopalnia magnezytu w Wirach

Didier Descouens, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Wiry, to mała wieś u Masywu Ślęży, w gminie Marcinowice. Miejsce jest ciekawe dla turystów, znajdują się tam zabytkowe obiekty sakralne z XVII wieku, także zrujnowany pałac, wiatrak i zdziczały park krajobrazowy z II połowy XIX wieku.

Popularna stała się w połowie XX wieku, kiedy odkryto złoża magnezytu białego i uruchomiono podziemną kopalnię. Można było tam znaleźć chryzoprazy i chryzotyle na materiale płonnym, który używa się do budowy dróg, nasypów kolejowych i wałów przeciwpowodziowych. W oczyszczalniach ścieków jest doskonałym materiałem filtracyjnym. Z powodu wyczerpania surowców, zamknięto ją w 1996 roku. Obecnie ma prywatnego właściciela, który od niedawna udostępnia zwiedzającym trasy z możliwością pozyskana przez siebie samego minerałów.

Minimalny czas w podziemiu to 3 godziny. Turyści powinni mieć wysokie nieprzemakalne obuwie albo kalosze. Mimo, że działają całą dobę pompy bywa, że woda w niektórych miejscach sięga 40 cm. Temperatura w granicach 12 – 15°C. Odwiedzający kopalnię zachwalają mikroklimat, niezależnie od wieku wszyscy turyści mówią, że na dole świetnie im się oddychało. Można napić się wody i zabrać do domu. Jeszcze niedawno była tam butelkowana woda mineralna, Przewodnicy czuwają nad bezpieczeństwem każdej grupy, ich wiadomości i sposób przekazywania wiedzy jest wysoko oceniany przez turystów.

Kopalnia magnezytu w Wirach otwarta jest w godz. 9 – 18. Dla turystów jest parking, stoisko gastronomiczne, pole namiotowe z wydzielonym miejscem na ognisko i stały dostęp do wody mineralnej. Nieograniczony dostęp do sieci. WiFI. Wszelkie dane można znaleźć na stronie internetowej http://kopalniawiry.pl/ oraz pod nr tel. 696 690 990

źródło: kopalniawiry.pl

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj