Gospodarka niskoemisyjna na Dolnym Śląsku

foto: materiały prasowe

Jak finansować gospodarkę niskoemisyjną na Dolnym Śląsku? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, eksperci i bankowcy. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Cezary Przybylski.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, przy współpracy z koalicją organizacji pozarządowych odbyła się konferencja dotycząca sposobów finansowania projektów niskoemisyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego, takich jak gminy i powiaty, przy użyciu środków innych niż publiczne.

To pierwsze tego typu wydarzenie w naszym województwie. Spotykamy się w ramach Cyklu debat o transformacji gospodarczej Dolnego Śląska w XXI w., które odbędą się we Wrocławiu. Celem tego spotkania było stworzenie płaszczyzny dialogu między bankami i innymi instytucjami finansowymi oraz samorządami. Finansowanie gospodarki niskoemisyjnej oraz przejścia na energetykę odnawialna i rozproszoną może być bardziej wydajne, jeżeli instytucje te wspólnie wypracują dodatkowe narzędzia finansowania – wyjaśnia Radosław Gawlik, prezes stowarzyszenia EKO-UNIA.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu oraz banków. Na początku odbyły się prezentacje Macieja Zatheya, dyrektora Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Renaty Granowskiej, dyrektorki Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowski, a także Jacka Ryńskiego – prokurenta Polski Solar Holding Sp. z o.o. przedstawiciela klastrów energetycznych na Dolnym Śląsku.

Wyraźnie wybrzmiała potrzeba większego udziału społeczeństwa obywatelskiego i mieszkańców gmin w inicjatywach, mających na celu realizację projektów niskoemisyjnych – komentuje moderator panelu Kuba Gogolewski, koordynator projektu.

– Wszyscy uczestnicy panelu zgodni byli co do tego, że trzeba szukać rozwiązań, które zawierały by elementy edukacyjne oraz wspierające zaangażowanie obywateli w rozwój ekologicznych projektów, podkreślając że nie obędzie się bez zaufania publicznego oraz wiedzy eksperckiej – dodaje.

Seminarium wprowadziło do dyskusji na temat finansowanych już z RPO projektów niskoemisyjnych oraz ich rozłożenia geograficznego jak również narysowania problemów, na które projekty zero i niskoemisyjne są odpowiedzią (między innymi poprawy jakości powietrza wskutek zmniejszenia szkodliwych emisji z gospodarstwa domowych oraz transportu). Rozwinięto też wątki związane z korzyściami w postaci poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz budżetów gmin wchodzących w skład klastrów energetycznych.

W panelu uczestniczyli przedstawiciele banków: Andrzej Sowa z ING Bank Śląski oraz Janusz Markowski z BGŻ BNP Paribas. Reprezentantem klastrów dolnośląskich był Jacek Ryński. W debacie wzięli udział także Maciej Zathey z IRT oraz Łukasz Adamkiewicz z Fundacji #13.

Żywa dyskusja oraz wymiana pytań i odpowiedzi pomiędzy uczestnikami seminarium oraz panelistami potwierdziły potrzebę organizowania spotkań o podobnym charakterze pogłębiających dyskusję i wymianę doświadczeń rozpoczętą podczas seminarium – podsumowuje Radosław Gawlik.

Źródło: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj