Na tę wystawę trzeba pójść

MP Marek Mutor

Dzisiaj w Centrum Historii Zajezdnia otwarto wystawę, która mieszkańcom Ziem Zachodnich i Północnych powinna dać odpowiedź czy „jesteśmy stąd i u siebie”?

Wystawa pt. „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” to kalejdoskop wydarzeń ludzi, którzy odeszli i następni, tzw. repatrianci. Wystawa pokazuje początki pierwszych kilku lat po wojnie na ziemiach, które dopiero po wojnie wróciły do Polski. Ludzie wyrwani ze swoich korzeni, przyjeżdżali tylko na chwilę, wielu z nich siedziało na walizkach, bo wierzyli, że wrócą.

Wystawa jest pierwszym zewnętrznym przedsięwzięciem, które tworzy pięć różnych instytucji, tj. Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Instytut Śląski z Opola, Instytut Zachodni z Poznania, Ośrodek Badań Naukowych z Olsztyna i Muzeum Narodowe ze Szczecina.

Zobaczymy jak wrastali w obce kulturowo i mentalnie w ziemie zachodnie i północne – przybyli z Kresów ale też innych rejonów Polski nasi rodacy oraz mniejszości narodowe . Zobaczymy, jak wrastali w nową rzeczywistość ludzi, którzy byli tutaj już przed wojną. Jest też ciekawy wątek państwowości na „nowych ziemiach”.

MP J. Woźny, K. Bock-Matuszczyk, M. Mutor, W. Kucharski

Wystawa jest interesująca dla każdego pokolenia, mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość i to jest dobry pomysł aby tu przyjść z całą rodziną. Starsi może potwierdzą a może zakwestionują, to co zobaczą, natomiast młodsi będą mogli się utożsamić z bohaterami, których widzą na zdjęciach, zwłaszcza ze swoimi równolatkami.

Dzisiaj, z perspektywy kilkudziesięciu lat, możemy powiedzieć, że ludziom się udało, bo Ziemie Zachodnie i Północne są terenami na których zamanifestował się bardzo dobrze polski duch sukcesu. Ludzie poradzili sobie z niełatwą przeszłością. Przecież te tereny były miejscem budowania trudnego porozumienia z Niemcami, którzy wywołali wojnę, w wyniku której nastąpiły zmiany granic ale też skutkiem czego, Polska była poddana presji systemu komunistycznego.

Dr Wojciech Kucharski powstała o współpracę w ramach wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich

Autorami wystawy są wybitni specjaliści z różnych ośrodków badawczych i naukowych z wymienionych instytucji> Zobaczymy materiały archiwalne zbierane będące własnością różnych ośrodków ale też udostępnione przez prywatne osoby. Wystawa zbudowana jest w konwencji biograficznej, odczujemy doświadczenia konkretnych osób z ich perspektywy.

Dr Katarzyna Bock-Matuszyk pracując nad doborem zdjęć chcieliśmy pokazać historie ludzi, tych, którzy przyjechali i tych, którzy już byli. Wszystkim nagle zmienił się świat i musieli sobie z nową rzeczywistością poradzić.

Ta wystawa ma też na celu skłonienie odbiorców, zwłaszcza przybyłych „skądś” do zastanowienia się na tym, kiedy i czy – poczuli się u siebie? Zgromadzono niemal 300 archiwalnych zdjęć i prywatnych przedmiotów. Zobaczymy filmy i nagrania relacji świadków.

Wystawa będzie do końca grudnia, potem jedzie do Szczecina. Prawdopodobnie zobaczą ją jeszcze mieszkańcy dziesięciu innych miast. Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ