Miałeś wypadek? Co z odszkodowaniem?

artykuł sponsorowany

Odszkodowanie z OC sprawcy

Wypadek. Inne auto uderzyło w tył Twojego samochodu, drugi kierowca wymusił pierwszeństwo lub przytarł bok Twojego pojazdu podczas manewrowania na parkingu. W każdej sytuacji, w której inny kierowca wyrządził Ci szkody, możesz się ubiegać o odszkodowanie z jego OC. W tym celu sprawca powinien podać Ci swoje dane osobowe wraz z numerem polisy i podpisać oświadczenie, w którym przyznaje się do winy. Jeżeli nie chce tego zrobić, wezwij policję, aby rozstrzygnąć kwestie sporne. Koniecznie zadzwoń po funkcjonariuszy również, gdy w zdarzeniu ktoś ucierpiał lub gdy skutki zdarzenia uniemożliwiają normalny ruch samochodowy.

Zadbaj o dokumentację zdjęciową i wykonaj fotografie choćby za pomocą telefonu. Dla własnego spokoju zdobądź dane kontaktowe do świadków. W razie jakichkolwiek komplikacji, z którymi może się wiązać likwidacja szkody z OC, będzie to bardzo pomocne. Jeżeli Twój samochód został unieruchomiony, wezwij lawetę. O ile sprawca przyznaje się do winy, wraz z podpisanym przez niego oświadczeniem zwróć się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił OC. Wniosek o odszkodowanie możesz zgłosić również do swojego towarzystwa – pod warunkiem, że oferuje ono bezpośrednią likwidację szkody.

Nieznany sprawca

Co zrobić, gdy sprawca uciekł z miejsca wypadku i nie udaje się go zidentyfikować lub nie ma ważnego OC? Przede wszystkim od razu wezwać policję, a następnie wykonać dokładną dokumentację zdjęciowa i pisemną oraz zebrać zeznania świadków. Materiał dowodowy należy wysłać dowolnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, które po jego rozpatrzeniu powinno dostarczyć go do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, UFG wypłaci odszkodowanie.

Odszkodowanie z autocasco

Opisane powyżej sytuacje dotyczyły osób poszkodowanych przez innych kierowców. A co w przypadku, gdy szkody w Twoim aucie powstały z Twojej winy lub w wyniku działania czynników losowych, atmosferycznych bądź złodziei lub wandali? Niestety, OC nie daje żadnych szans na odszkodowanie z tego tytułu – chcąc je otrzymać, musisz mieć ubezpieczenie AC. Jeżeli poważnie rozważasz zakup autocasco, w znalezieniu dobrej oferty pomoże Ci kalkulator-oc-ac.auto.pl. Wystarczy, że uzupełnisz stosowny formularz, a w kilka chwil otrzymasz spersonalizowany ranking polis autocasco.

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Najgorsze jest to, że bardzo często jest tak, że nie dość, że mamy traumę po wypadku, uszczerbek na zdrowiu to jeszcze ubezpieczyciel robi problemy i albo nie chce zwrócić pieniędzy albo strasznie opóźnia cały proces  To jest dołujące…

  2. Dokładnie tak. Ja wynajmowałem prawników, bo inaczej bym pieniędzy z odszkodowania w ogóle nie zobaczyła. Swoją drogą baaardzo polecam kancelarię Partner – zajmują się właśnie sprawami odszkodowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ