Zaledwie 31 minut potrzebował pociąg Kolei Dolnośląskich na pokonanie trasy Legnica – Wrocław Główny

Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Zaledwie 31 minut potrzebował pociąg Kolei Dolnośląskich na pokonanie trasy Legnica – Wrocław Główny. Urząd Marszałkowski myśli o uruchomieniu szybkich połączeń Regio Express.

Rekordowy przejazd specjalny miał miejsce przy okazji pikniku kolejowego zorganizowanego przez regionalnego przewoźnika. W dwóch nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołach trakcyjnych podróżowało ponad 500 pasażerów. Długość składu również była rekordowa, dwa połączone pociągi miały łączna długość prawie 200 metrów.

Rekordowa podróż z Legnicy do Wrocławia Głównego pokazuje, jak duży potencjał ma transport kolejowy na terenie Dolnego Śląska. Od nowego rozkładu jazdy, który wchodzi w życie już 10 grudnia najszybsze pociągi pokonają trasę pomiędzy tymi dwoma miastami w 44 minuty.

Czytaj więcej: Nowości w rozkładzie jazdy 2017/2018

Pozostałym zatrzymującym się na każdej stacji zajmie to około 50 minut. To czas, z którym nie może mierzyć się transport samochodowy.

– Tak szybko po torach pomiędzy Legnicą a Wrocławiem, jak Koleje Dolnośląskie nie jeździł jeszcze żaden przewoźnik. Kupione w tym roku nowoczesne składy są stworzone do komfortowego podróżowania przy dużych prędkościach. Stan infrastruktury kolejowej
w naszym regionie między innymi dzięki inwestycjom Zarządu Województwa ulega ciągłej poprawie, przez co Dolnoślązacy mogą podróżować coraz szybciej, czego świadkami byliśmy w ostatnią niedzielę – zaznaczył Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podwójny skład Kolei Dolnośląskich podczas niedzielnego przejazdu mknął po szynach z prędkością  160 km/h. To maksymalna prędkość dopuszczalna na tym odcinku zmodernizowanej linii kolejowej między Legnicą a Wrocławiem.

– Prowadzenie takiego pociągu to naprawdę wielka przyjemność. Kiedy tylko dowiedziałem się, że będę miał okazję uczestniczyć w tym przejeździe poczułem radość, że napisaliśmy nowy rozdział historii kolei na Dolnym Śląsku – mówi Łukasz Wolski, maszynista Kolei Dolnośląskich.

– Mam nadzieję, że wspólnie z właścicielem infrastruktury PKP PLK uda nam się jeszcze przyśpieszyć i zejść poniżej granicy 30 minut – mówi Jerzy Michalak Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za transport. –  W przyszłości we współpracy organizatora z przewoźnikiem KD planujemy uruchomić na głównych trasach do Wrocławia  przyśpieszone pociągi typu REGIO EXPRESS, których atrakcyjny czas przejazdu z całą pewnością  przyciągnie nowych pasażerów i spowoduje zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Wrocławia z okolicznych miast regionu. Wzrost atrakcyjności kolei to nasz cel który od lat konsekwentnie realizujemy wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ