Prezydent w Wietnamie podpisał pożyczkę, która zostanie wydana na zakup sprzętu z Polski

prezydent.pl
Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i inwestycji – oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Prezydentem Tran Dai Quangiem.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornahauser-Dudą rozpoczęli we wtorek oficjalną część wizyty w Wietnamie.

Pierwszym punktem programu była ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę pod Pomnikiem Bohaterów i Męczenników w Hanoi.

Następnie Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą udali się do Pałacu Prezydenckiego w wietnamskiej stolicy, gdzie nastąpiła ceremonia oficjalnego powitania przez Prezydenta Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tran Dai Quanga wraz z Małżonką.

W obecności Prezydentów obu krajów podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych m.in.:

– umowę między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego.

– list intencyjny między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Uniwersytetem w Hanoi w sprawie utworzenia lektoratu języka polskiego

– ramową umowę o współpracy finansowej między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

– memorandum o porozumieniu miedzy resortami rolnictwa i środowiska obu krajów, a także między polskimi ministerstwami rozwoju i finansów a wietnamskim resortem przemysłu i handlu.

– Wszystkie umowy i porozumienia budują sferę wzajemnych relacji, a także ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami – podkreślił Prezydent RP w czasie spotkania z dziennikarzami z obu krajów.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego wkrótce funkcjonariusze wietnamskich służb będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz z pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę Wiss.

Polski Prezydent liczy też na to, że dzięki porozumieniu między resortami oświaty więcej wietnamskich studentów będzie studiować w Polsce oraz będzie możliwa nauka języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.

Andrzej Duda dziękował także wietnamskiemu prezydentowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

– Wietnam naszą kandydaturę poparł i także dzięki temu osiągnęliśmy świetny wynik w głosowaniu w ONZ – mówił Prezydent RP i zapewnił o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ