Partia Wolność o uchwale antysmogowej Zarządu Województwa: za większość zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu odpowiadają władze samorządowe

Udostępnione przez Wolność

Wczoraj pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się konferencja partii Wolność, Kongresu Nowej Prawicy, Stowarzyszenia Koliber oraz fundacji Akademia Patriotów, poświęconą uchwale antysmogowej przygotowanej przez dolnośląskie władze samorządowe.

Przedstawiono wspólne oświadczenie dotyczące uchwały antysmogowej oraz skuteczne sposoby walki ze smogiem, które powinnismy podjąć aby polepszyć jakość powietrza we Wrocławiu i na terenie całego Województwa Dolnośląskiego.

Konferencję rozpoczął Paweł Przystawa z partii Wolność:

W czwartek mają zapaść decyzje dotyczące uchwał antysmogowych. Nadal nie znamy szczegółów, jednak wiemy że władze aby zaleczyć problem smogu chcą wydać 400 mln zł z publicznych pieniędzy.

Następnie głos zabrał Robert Grzechnik – inicjator wspólnego oświadczenia

„Za większość zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu odpowiadają władze samorządowe. 2/3 mieszkań w których należy wymienić piec grzewczy to mieszkania należące do gminy Wrocław, a polityka utrudniania ruchu w centrum miasta sprawiła, że samochody stojące w korkach emitują więcej zanieczyszczeń podczas codziennej jazdy.

Planowana wymiana pieców nie rozwiąże problemów, ponieważ ludzie nadal nie będą mieli pieniędzy, aby kupić do nich paliwo. Za kilka lat okaże się więc, że będziemy musieli  wydawać co roku pieniądze na dopłaty do zakupu gazu i oleju opałowego. Aby skutecznie pozbyć się smogu, bez wydawania pieniędzy mieszkańców, należy zacząć od sprywatyzowania mieszkań komunalnych (nawet za 1% ich wartości). Następnie należy naprawić błędne rozwiązania komunikacyjne zafundowane nam w ostatnich latach, takie jak np. Buspas na Traugutta, zwężenie ul. Grabiszyńskiej, Krupniczej, trzeba  umożliwić w godzinach szczytu przejazd przez mosty młyńskie itd. A zamiast wydawać pieniądze na drogie imprezy, trzeba zainwestować w infrastrukturę.”

Następnie głos zabrał Zbigniew Jarząbek z Kongresu Nowej Prawicy

Gdyby rząd nie zawierał korupcyjnych umów i nie nakładał na gaz złodziejskich opłat abonamentowych, to żadna uchwała antysmogowa nie byłaby dziś potrzebna, a o smogu czytalibyśmy jedynie w zagranicznej prasie.”

Jako ostatni wypowiadał się Bartosz Zasieczny ze  stowarzyszenia Koliber:

Jako Koliber Wrocław nie bagatelizujemy problemu smogu. Uważamy, że rozwiązanie proponowane przez lokalną władzę nie przyczyni się do zmniejszenia przyczyn tego zjawiska, a jedynie spowoduje większe zadłużenie Wrocławia. Uważamy za kluczowy aspekt edukacyjny. Należy tłumaczyć czym jest i skąd się bierze smog?  Jak zapobiegać jego powstawaniu, skupiając się na wolnościowych sposobach walki ze smogiem, takich jak ekologiczne opalanie.”

Oto wspólne oświadczenie:

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzania zakazu spalania węgla i drewna, będących obecnie jednymi z tańszych paliw, wykorzystywanymi przez wrocławian do ogrzewania domostw.

Zakaz ten spowoduje, że jedynymi dopuszczalnymi we Wrocławiu paliwami opałowymi będą paliwa droższe, na które wielu mieszkańców nie stać. Zamiast wybrać droższe, legalne paliwa, biedniejsi wrocławianie będą poszukiwali tańszych, szkodliwych dla ludzkiego życia i zdrowia alternatyw.

Rozwiązania proponowane przez władze samorządowe nie leczą przyczyn lecz skutki, dlatego po ich wprowadzeniu nie pozbędziemy się smogu. Wymiana pieców pochłonie 100 mln złotych z pieniędzy podatników, jednak ludzie nadal nie będą mieli funduszy na kupno paliwa do nowych kotłów. Wpadniemy więc w pułapkę dopłat i uzależnienia biedniejszych mieszkańców od reglamentowanych przez urzędników pieniędzy podatników, ponieważ następnym krokiem będzie wprowadzenie dopłat do paliw.

Należy pamiętać, że 2/3 wszystkich mieszkań, w których należy wymienić piec grzewczy, to mieszkania komunalne, a ich właścicielem jest gmina. Oznacza to, że władze samorządowe odpowiadają za problem smogu spowodowany emisją zanieczyszczeń z pieców grzewczych. Jeżeli dodamy do tego politykę utrudniania ruchu samochodów w centrum, której skutkiem jest większa emisja spalin samochodów stojących w korkach, uzyskamy prawdziwy obraz ludzi którzy ponoszą odpowiedzialność za smog i spowodowany nim zły stan zdrowia mieszkańców Wrocławia. Skutki swojej nieodpowiedzialnej polityki chcą oni leczyć pieniędzmi mieszkańców, ponieważ wymiana pieców nastąpi właśnie w mieszkaniach komunalnych.

Rozwiązanie: Aby skutecznie wyeliminować smog, należy przede wszystkim sprywatyzować mieszkania komunalne (nawet za 1% wartości). Biedniejsze osoby będą mogły sprzedać drogie mieszkania w centrum, kupić tańsze, a pozostałe pieniądze zainwestować. Dziś często nie mają możliwości wyjścia z biedy, a mandaty za palenie nieodpowiednim paliwem tylko pogorszą ich sytuację materialną. Następnie należy zadbać o udrożnienie ruchu samochodowego w centrum i zamiast wydawać pieniądze na kolejne drogie imprezy, przeznaczyć środki na inwestycje infrastrukturalne. Musimy pamiętać także o edukacji dotyczącej właściwego palenia w piecach, co pozwala na znacznie mniejszą emisję szkodliwych pyłów.

 

Z wyrazami szacunku

Partia Wolność

Kongres Nowej Prawicy,

Stowarzyszenie Koliber

Fundacja Akademia Patriotów

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ