Anna Szarycz: Ukraińcy przyjeżdżają z powodów ekonomicznych

MP Debata o Ukrainie

Wrocław jest miastem wielokulturowym i coraz bardziej opiekuńczym dla innych nacji. Za trzy tygodnie zakończą się prace nad zupełnie nowym wspólnym projektem magistratu i organizacji pozarządowych, który określi strategię działania na najbliższe pięć lat, choć sama Strategia Wrocławia zaplanowana jest do roku 2030.

Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego to projekt, którego celem jest edukowanie ludzi w każdym wieku, pokazywanie narzędzi współpracy, propozycje komunikacji społecznej a wszystko w oparciu o ład i porządek, pomiędzy “wszystkimi aktorami” pośrednio i bezpośrednio biorącymi udział w tworzeniu miejsca dla siebie w naszym mieście.

Najnowsza Ukraińska imigracja ekonomiczna stawia przed wrocławskimi urzędnikami wyzwania. Bariera językowa i formalności związane z pobytem i pozwoleniem na pracę, dla obydwu stron – staje się nieraz przykrym doświadczeniem, nawet, jeśli w imienin przybysza występuje tzw. pełnomocnik. Jeśli co czwarty mieszkaniec Wrocławia jest obcokrajowcem a wśród nich największą grupę, z tendencją do wzrastania, stanowią Ukraińcy to naturalne stało się powołanie doradcy i pełnomocnika ds. Ukraińskich. Teraz Ukraińcy w magistracie mają osobę, która zajmuje się systemowym rozwiązywaniem ich egzystencjalnych spraw.

Anna Szarycz, Wiceprezydent Wrocławia mówi, że miasto robi wiele na poziomie instytucjonalnym.

Mamy zdiagnozowane problemy, z którymi na co dzień spotykają się Ukraińcy, i one są zróżnicowane, bo dotyczą ludzi w różnym wieku i tego, czy przebywają u nas czasowo, czy na stałe. Ale zawsze dotyczą  sfery zabezpieczenia bytu. Późnej szukają swojej tożsamości.

Potrzebny jest długoterminowy program w sprawie pomocy wszystkim przybyszom, bo teraz gasimy pożary. Formalności urzędowe trwają zbyt długo a to powoduje, że narażamy ich na poniżenie. W  swoim kraju porzucili wszystko a my nie ułatwiamy im przebrnąć przez zawiłości legalizacyjne, a to są ludzie zdolni do samorealizacji i funkcjonowania w naszym kraju i w naszym mieście. Wrocław szczególnie sobie upodobali i dobrze się tu czują. Potrzebują naszej pomocy aby przejść przez sektor administracyjny.

Bardzo podkreślamy to w Strategii, że szacunek do innych kultur, rozpoczyna się od szacunku i zrozumienia własnej kultury. My nie jesteśmy monolitem kulturowym. Mieszaliśmy się przez setki lat i dopiero zrozumienie kim jesteśmy, jaka jest nasza własna tożsamość kulturowa, daje nam fundament do prawdziwego dialogu z inną kulturą.

Zachęcam do odwiedzenia strony wielokultury.wroclaw.pl i dopowiedzenie, co jeszcze moglibyśmy zrobić.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ