Niemicy odznaczyli Rafała Dutkiewicza Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi

Prezydent Niemiec uhonorował Rafała Dutkiewicza Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi. – To wysokie odznaczenie dla przyjaciela Niemiec – mówił w laudacji Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce.

W imieniu prezydenta Franka Waltera Steimeiera odznaczenie wręczył ambasador Niemiec w Polsce. Na uroczystość w Sali Wielkiej Ratusza przybyli m.in. przedstawiciele Kościoła, środowiska akademickiego oraz współpracownicy prezydenta Wrocławia.

Rolf Nikel w laudacji wielokrotnie podkreślał zaangażowanie Rafała Dutkiewicza w pojednanie polsko-niemieckie. Mówił, że ta postawa to także wynik osobistych doświadczeń, kontaktów z niemieckimi uczonymi jeszcze z okresu akademickiej kariery dzisiejszego prezydenta Wrocławia, znajomości języka, kultury oraz tradycji. Dyplomata mówił, że bardzo ważna w budowaniu dobrych relacji jest akceptacja niemieckiej przeszłości Wrocławia.

– We Wrocławiu tworzy pan klimat otwartości dla innych kultur, również dla kultury niemieckiej. Pod pana egidą Wrocław stał się europejskim miastem – akcentował Rolf Nikel i przywołał określenie XVII-wiecznego śląskiego poety (kilka lat temu przypomniał je historyk Norman Davies), który nazwał Wrocław – Kwiatem Europy. – Kwiat nie rozwijałby się bez dobrej opieki – zwrócił uwagę Nikel.

Niemiecki dyplomata podkreślił zaangażowanie prezydenta Wrocławia w promocję idei międzynarodowego pojednania, której inicjatorem był wrocławski metropolita kardynał Bolesław Kominek, współautor słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z przesłaniem „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Rafał Dutkiewicz, dziękując za odznaczenie, także kilkakrotnie odniósł się do złożonej historii stolicy Dolnego Śląska. Podkreślał, że w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce wydarzył się cud. – W homogenicznej narodowościowo Polsce wyrastają międzynarodowe miasta. Dzisiaj co 6-7 osoba na ulicach Wrocławia to obcokrajowiec. Żyje we Wrocławiu 100 tysięcy cudzoziemców, przedstawicieli 121 narodowości – mówił Rafał Dutkiewicz. – Moim snem i marzeniem jest pozwolić rosnąć temu cudowi – dodał.

Prezydent Wrocławia zwrócił także uwagę, że przyszłość Polski, jej bezpieczeństwo i rozwój, są związane z przyszłością Unii Europejskiej. A jednym z ważnych elementów współpracy w ramach Unii są dobre relacje z sąsiadami.

Ostatnim akordem oficjalnej części uroczystości był recital fortepianowy rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego, który zaprezentował miniatury Franciszka Schuberta.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ