Zatrzymania ABW w Szczecinie. Nieprawidłowości przy przetargach publicznych

abw2.jpg
W dniach 21 i 28 listopada 2017 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy realizacji inwestycji realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Funkcjonariusze przeszukali także miejsca zamieszkania oraz prowadzenia działalności osób zatrzymanych, a także innych osób związanych ze śledztwem.

W sumie działania ABW dotyczyły 13 osób. W wyniku przeprowadzonych działań zarzuty postawiono pracownikom Zarządu Melioracji w Szczecinie oraz osobom wykonującym usługi melioracyjne i budowlane na rzecz tego podmiotu.

Wielowątkowe śledztwo nadzorują prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Z materiałów śledztwa wynika, że osoby zatrzymane mogły dopuścić się przestępstw z art. 271. § 3, art. 297 kk, art. 231 §2 i art. 305 kodeksu karnego, czyli poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia dotacji i subwencji oraz przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także zakłócania przetargów publicznych organizowanych przez Zarząd Melioracji w Szczecinie. Za przestępstwa te grożą kary od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec niektórych podejrzanych po przedstawieniu im zarzutów popełnienia przestępstw zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zawieszenia w czynnościach służbowych.

W sprawie prowadzonej przez Delegaturę ABW w Poznaniu dotychczas przedstawiono zarzuty 46 podejrzanym. Obecnie przedmiotem tego postępowania jest co najmniej 105 inwestycji realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Inwestycje realizowane przez urząd w Szczecinie dotyczyły w sumie ponad 600 mln złotych.

źródło: wpolityce.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ