Fundacja Disney’a doceniła pomysł wrocławskiego zoo

Odpowiedzialność społeczna biznesu w USA to ważny element strategii przedsiębiorstw, ściśle powiązany z ich działalnością. Nie dziwi więc fakt, że Disney rozwijając swoją działalność CSR stworzył fundusz wspierający rodzinne więzi poprzez kontakt z naturą. Część grantów została przydzielona Światowemu Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów w ramach projektu „Kontakt z naturą” (Nature Connect Grants). W pierwszej turze środki przyznano zaledwie dziesięciu ogrodom na świecie, w tym ZOO Wrocław.

POWRÓT DO NATURY (“Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife”) to pilotażowy projekt ZOO Wrocław, który zyskał dofinansowanie w wysokości 5 000 CHF.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i ich rodzin w odkrywanie otaczającej ich lokalnej przyrody, a także pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Założono więc realizację cyklu pięciu, wyjątkowych warsztatów edukacyjnych  dla dzieci w wieku 9-12 lat. Spotkania będą odbywały się w różnych miejscach i będą poświęcone różnym tematom. Pierwsze z nich to bezpośredni kontakt z bezkręgowcami, takimi jak karaczan madagaskarski, skorpion, ptasznik kędzierzawy, liściec  czy spawęk. Dzieci nie tylko miały okazję stanąć „oko w oko” z tymi zwierzętami, ale również dowiedzieć się o ich biologii czy behawiorze. W ten sposób pracownicy wrocławskiego zoo chcieli  przełamać stereotypy dotyczące bezkręgowców i wytłumaczyć ich pozytywną rolę w przyrodzie.

– Wiele osób cierpi na arachnofobię czyli lęk przed pająkami i tępi je na różne sposoby. Co ciekawe badania mówią o tym, że głównym powodem tego lęku jest budowa pająków czyli ich osiem nóg. Bez względu na to jak są duże i skąd pochodzą, wszystkie są jadowite, mogą nas ugryźć i spowodować mały lub większy ból. Pająki odgrywają jednak ważną rolę w środowisku naturalnym,  polegającą na kontroli populacji takich owadów jak muchy czy komary. Muszą Państwo przyznać, że to działalność również nam, ludziom, sprzyjająca. Więc może lepiej zaakceptować pająki w naszych domach, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić – mówi Karol Bubel, opiekun bezkręgowców w Terrarium wrocławskiego zoo i jeden z wykładowców.

Dzieci dostały również „zadanie domowe” do wykonania z rodzicami. Zabrały do domów zestaw do samodzielnej budowy hotelu dla owadów, który mają zamontować w najbliższej okolicy domu, np. na balkonie lub działce i obserwować go regularnie, aby poszukiwać śladów działalności owadów w środowisku naturalnym.

Kolejne spotkania będą poświęcone ptakom, nocnemu życiu m.in. nietoperzy i lokalnej florze. Projekt zakłada współpracę dzieci z ich rodzinami. Wsparcie rodzin będzie konieczne do wykonywania zadań domowych, dokumentowania osiągnięć i efektów podejmowanych działań.

Udział w projekcie ma uwrażliwić uczestników na problemy ochrony przyrody i kształtować zachowania pro-ekologiczne. Ma się do tego przyczynić nowa, praktyczna wiedza zdobyta przez dzieci, którą będą mogły dzielić się nią z rodziną i znajomymi.

Projekt będzie realizowany od listopada 2017 roku do maja 2018. Każde spotkanie potrwa od 2 do 3 godzin.

 źródło: zoo.wroclaw.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ