MPK przygotowuje się do zakupu nowych tramwajów

Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

MPK Wrocław ogłosiło dialog techniczny do zakupu 39 nowych tramwajów. W ten sposób miejska spółka chce się przygotować do ogłoszenia przetargu.

Miejski przewoźnik z Wrocławia ogłosił właśnie dialog techniczny* poprzedzający wszczęcie przetargu na zakup 39 nowych tramwajów. Chętni producenci mogą zgłaszać się do udziału w dialogu do 8 grudnia, a planowany termin jego zakończenia to koniec roku 2017. MPK chce w ten sposób zdobyć informacje, które mogą być wykorzystane do sporządzenia opisu przedmiotu przetargu, specyfikacji zamówienia, warunków umowy oraz oszacowania kosztów.

– MPK oczekuje, że dialog pozwoli na uzyskanie informacji w zakresie zagadnień technicznych, technologicznych, prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych, wykonawczych oraz logistycznych – czytamy w dokumencie.

Nowe tramwaje powinny pojawić się na wrocławskich torowiskach w latach 2020-2022. Składy mają być klimatyzowane, nowoczesne, niskopodłogowe i wyposażone we wszystkie systemy używane przez MPK. Dedykowane będą do obsługi m.in. linii na Nowy Dwór i przez ul. Długą.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na dostawę 39 nowych tramwajów. Wszystko zależy od możliwości finansowych. Aktualnie spółka intensywnie działa, aby pozyskać środki na kolejne zakupy.

Trwają dostawy tramwajów

Przypomnijmy, że w tej chwili trwają dostawy do MPK nowych tramwajów z projektu zakładającego zakup aż 56 składów. Są to Moderusy Beta. Dostawy podzielono na dwie tury. Przez cały 2017 rok trafiło do wrocławskich zajezdni 16 nowych składów. Do końca trwania kontraktu w 2019 roku ma pojawić się ich jeszcze 40.

Dzięki zakupom MPK może pozbyć się najstarszych składów, których wiek często sięga 40 lat.

Czytaj więcej: Najstarsze tramwaje znikają z torowisk

Czym jest i co daje taki dialog?

*Dialog techniczny daje możliwość jeszcze przed ogłoszeniem przetargu zbadania rynku oraz technologii, które są na nim dostępne. Wykorzystuje się to szczególnie przy specjalistycznych postępowaniach przetargowych, np. systemy informatyczne,  elektroniczne, czy nietypowe inwestycje budowlane. Dzięki wiedzy, którą zlecający uzyska w ten sposób, dużo łatwiej przygotować opis warunków zamówienia, a potem ogłosić przetarg. We Wrocławiu taką procedurę stosowała m.in. spółka Wrocławskie Inwestycje, kiedy przygotowywała się do przetargu na zajezdnię autobusową.

 źródło: wroclaw.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ