Ponad 13 mln zł dla badaczy epoki jagiellońskiej

Łącznie ponad 13 mln zł otrzymają w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki badacze zajmujący się epoką jagiellońską. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w czwartek wyniki konkursu ogłoszonego w ramach modułu NPRH “Fundamenty”.

W ramach konkursu “Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku” można było zdobyć finansowanie na opracowanie i przygotowanie dokumentacji, edycji źródłowych, słownikowych i bibliograficznych dotyczących Polski i jej dziedzictwa w epoce I Rzeczypospolitej.

Jak informuje resort nauki, do konkursu zgłoszono 36 wniosków. Na podstawie rekomendacji Rady NPRH, minister nauki i szkolnictwa wyższego zakwalifikował do finansowania 11 najlepszych projektów na łączną kwotę 13 017 823 zł.

Największe finansowanie – ponad 2,4 mln zł – zdobył dr hab. Steffen Huber z Uniwersytetu Jagiellońskiego na projekt zatytułowany “Filozoficzny Polonica philosophica orientalia. Filozofia w Rzeczypospolitej XVI-XVIII w. i historiografia filozofii w Polsce, Litwie, Białorusi i Ukrainie”.

Niemal 1,7 mln zł otrzymał dr Waldemar Bukowski z Polskiego Towarzystwa Historycznego na badanie historii sztuki, historii kultury materialne i dziejów piśmiennictwa w XIV-XVI wieku. Z kolei prof. Krzysztof Mikulski, również będący członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, zdobył ponad 1,6 mln zł na projekt “Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 r. – historia polityczna, dzieje ustroju i parlamentaryzmu w XIV-XVI w.”

Pełna lista laureatów konkursu dostępna jest pod adresem internetowym.

PAP – Nauka w Polsce

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ