Centrum Zajezdnia: Polsko, zachowaj swoje wartości

– Polsko, zachowaj swoje wartości – powiedziała Hege Storhaug, norweska dziennikarka i obrończyni praw kobiet, jedna z prelegentek II Kongres Społeczny „Wartość kultury – kultura wartości”, który od 1 do 3 grudnia odbywał się w Centrum Historii Zajezdnia.

Za nami trzy dni wartościowych dyskusji i prelekcji. Głównym punktem każdego dnia był wykład jednego z zagranicznych gości. Pierwszego dnia o Rosji mówiła znana kremlinolog, prof. Cécile Vaissié. W sobotę prelekcję na temat Islamu wygłosiła Hege Storhaug, norweska feministka. Natomiast w niedzielę z wykładem wystąpiła Marguerite A. Peeters z Belgii, która zajmuje się kryzysem w Europie.

Wykłady poprzedzone były panelami dyskusyjnymi, w których udział wzięli znani polscy naukowcy i publicyści. W piątek na temat Rosji rozmawiali prof. Zdzisław Julian Winnicki, dr Sławomir Dębski, Piotr Skwieciński i Edyta Hołdyńska. Drugiego dnia Kongresu o islamskich scenariuszach dla Europy dyskutowali prof. Piotr Kłodkowski, Grzegorz Lindenberg, Aleksandra Rybińska i Dominika Cosić. W niedzielę, która poświęcona była miejscu Polski na duchowej mapie Europy w panelu udział wzięli prof. Zbigniew Krysiak, Bronisław Wildstein, Grzegorz Górny i Kamila Baranowska. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi był wernisaż wystawy „Realizm / Nadrealizm / Symbolizm”.

Nagrania ze wszystkich debat i wykładów będą wkrótce dostępne na stronie: www.kulturawartosci.pl.

źródło: zajezdnia.org

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ