Jazda cudzym autem bez OC? Narażasz się na milionowe kary!

artykuł sponsorowany

Zdarza się, że prowadzisz cudzy samochód? Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem jazdy koniecznie sprawdzić czy pojazd ten posiada ważne ubezpieczenie OC. W razie kolizji, brak OC może Cię skończyć się ogromnymi wydatkami.

Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet 110 tys. spośród wszystkich zarejestrowanych pojazdów nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC. Szanse na to, że ktoś użyczy nam do użytku pojazd bez obowiązkowej polisy wydają się więc małe. Ale już konsekwencje spowodowania wypadku autem bez OC mogą być ogromne.

W takim przypadku będziesz musiał, wspólnie z właścicielem pojazdu, ponieść finansowe konsekwencje za skutki kolizji. Jak duże mogą być to koszty? W skrajnych przypadkach mogą one przekroczyć aż milion złotych! Co istotne, dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, lecz również motocykli, motorowerów czy ciągników rolniczych.

Wynika to z przepisów o regresie ubezpieczeniowym. W razie wypadku spowodowanego przez kierującego pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC, jego ofiary otrzymują odszkodowanie od wspomnianego już UFG. Następnie, Fundusz występuje o zwrot wypłaconej kwoty do posiadacza nieubezpieczonego. Jeśli w momencie wypadku nie kierowała nim inna osoba, wówczas także do kierowcy.

Ważna polisa OC nie tylko umożliwia ofiarom wypadków uzyskanie odszkodowania. Jest także zabezpieczeniem majątku właściciela pojazdu. Brak ubezpieczenia OC i wynikające z tego konsekwencje mogą całkowicie zrujnować życie, powodując ogromne długi. Warto o tym pamiętać wsiadając za kierownicę każdego pojazdu nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego granicami – radzi Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC mfind.pl.

Tylko w 2016 roku UFG rozpoczął ponad 4 tysiące nowych spraw regresowych. W sumie prowadzonych jest około 16 tysięcy postępowań na łączną kwotę 211 mln złotych. Średnia wysokość regresu ubezpieczeniowego wynosi blisko 13 tys. złotych, czyli ponad 10-krotnie więcej, niż średnia cena ubezpieczenia OC. Ale zdarzają się regresy w wysokości przekraczającej nawet 1 mln złotych!

W 2013 roku rekordzista musiał zwrócić UFG aż 1,6 miliona zł. Jeszcze więcej miał do zapłacenia pewien kierowca, który autem bez polisy OC spowodował wypadek za granicą. Jego dług wyniósł blisko 3 miliony złotych. Obaj mogli tego uniknąć w bardzo prosty sposób – wystarczyło kupić polisę OC. Pojawia się jednak pytanie: gdzie szukać ofert? Najprostszą i najszybszą metodą na znalezienie ubezpieczenia samochodu jest kalkulator OC online na mfind.pl. Poza tanim ubezpieczeniem auta, znajdziesz tam także polisę autocasco najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ