Węgierski rząd zgadza się z Tuskiem ws. uchodźców. Krytykuje tym samym Schulza

fot. twitter.com

Rząd Węgier zgadza się z oceną przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w sprawie kwot relokacyjnych – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar. Skrytykował też propozycję szefa SPD Martina Schulza dotyczącą przyszłości UE.

Lazar na konferencji prasowej w Budapeszcie uznał za istotne to, że po dwóch latach po raz pierwszy powiedziano, iż obowiązkowe kwoty relokacyjne dzielą państwa członkowskie i nie nadają się do rozwiązania kryzysu migracyjnego.

Odniósł się w ten sposób do listu Tuska do przywódców UE, w którym ten wskazał, iż wprowadzenie systemu kwotowego rozdziału uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Tusk zapowiedział też, że zaproponuje “dalsze działania”, jeśli do czerwca 2018 r. nie będzie w tej sprawie rozwiązania.

Lazar ocenił, że połowa państw członkowskich chce obowiązkowych kwot, a druga połowa przeciw nim protestuje, propozycje Komisji Europejskiej nie spełniły zaś związanych z nimi nadziei.

Szef kancelarii premiera potępił też Komisję za to, że wykraczając – jego zdaniem – daleko poza swoje kompetencje, zaatakowała wypowiedź Tuska.

Komisja skrytykowała w środę list Tuska. – Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniu, że relokacja jako reakcja na kryzys okazała się nieskuteczna. (…) Jako instytucja bronimy prawa i decyzji podjętych przez Radę UE – powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ