W rocznicę stanu wojennego Główny Geolog Kraju upamiętnia bohaterów

foto: .mos.gov.pl

Mariusz Orion Jędrysek wziął udział w uroczystościach upamiętniających bohaterów walczących o wolną Polskę. 13 grudnia odsłonił tablicę upamiętniającą geologów, którzy przeciwstawiali się terrorze komunistycznemu. Następnie, wspólnie z Ministrem Środowiska prof. Janem Szyszko i wiceministrami swojego resortu, oddał cześć leśnikom i Żołnierzom Wyklętym w gmachu Ministerstwa Środowiska.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik ds. Polityki Surowcowej Państwa Mariusz Orion Jędrysek w Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie odsłonił tablicę upamiętniającą pomordowanych, więzionych i prześladowanych geologów przez terror komunistyczny.

– Trzeba pamiętać, że to, co dzisiaj mamy, zawdzięczamy poprzednikom. Także i tym, którzy oddali to, co jest najcenniejsze, czyli życie. Oddali je za to, żebyśmy dzisiaj mogli budować silną, wolną Polskę. Również w oparciu o surowce geologiczne.– Podkreślił prof. Jędrysek podczas przemówienia.

Hołd bohaterom złożyli również pracownicy i dyrektorowie warszawskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Uroczystości nieprzypadkowo odbyły się w rocznicę wybuchu stanu wojennego, podkreślając tym samym całokształt niezłomnej postawy Polaków wobec ciemiężycieli, ich upór i determinację w dążeniu do odzyskania niepodległości. Geolodzy, służąc państwu swoją pracą, nie wahali się służyć również krwią.

– Byli to ludzie, którzy starali się ocalić tę cząstkę Polski, na której my możemy teraz budować. Niestety zdarzyło się to i później, 13 grudnia, pierwsi zginęli górnicy. I to jest nie do zapomnienia. – Zaznaczył Główny Geolog Kraju.

W Ministerstwie Środowiska prof. Jędrysek wspólnie z Ministrem Środowiska prof. Janem Szyszko, wiceministrami środowiska Sławomirem Mazurkiem i Andrzejem Szwedą-Lewandowskim odsłonili dwie tablicę, które również upamiętniają bohaterską walkę o niepodległą Polskę. Pierwsza tablica upamiętnia 743 leśników, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Druga poświęcona jest Żołnierzom Wyklętym. W obchodach wzięli udział również kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Dziś w Ministerstwie Środowiska chcemy upamiętnić i oddać hołd wszystkim pomordowanym ofiarom terroru komunistycznego i sowieckiego, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Wśród nich było wielu leśników – powiedział prof. Jan Szyszko.

Na wszystkich frontach  II wojny światowej walczyło około 11 000 leśników. Wielu z nich zginęło, w tym 743, którzy znajdują się na tzw. Liście Katyńskiej, czyli osób rozstrzelanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Część leśników zasiliło szeregi Żołnierzy Wyklętych, którym poświęcona jest druga tablica– Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1944 – 1946 walczyli i ginęli o Polskę wolną i niepodległą.

– Upamiętniamy to po to, aby już nigdy więcej taka rzecz nie mogła się wydarzyć. Starajmy się robić tak, aby nigdy więcej tablice nie musiały być wieszane. – Dodał prof. Jędrysek.

Ministerstwo Środowiska podejmuje szereg działań na rzecz promowania wartości patriotycznych i upamiętniania zasłużonych w walce o niepodległość. Jak również działa w dziedzinie obronności i zarządzania kryzysowego.

– Jako priorytet traktujemy sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym, zarówno w bieżącej, jak i w dalszej działalności resortu środowiska – powiedział prof. Jan Szyszko.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ