Nadchodzi krach ekonomiczny ?

Ustępujący minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble ostrzegł w wywiadzie dla „Financial Timesa”, że działania banków centralnych grożą powstaniem „nowych baniek” i kolejnym światowym kryzysem finansowym.

Według polityka nakręcające się poziomy globalnego zadłużenia i płynności finansowej stanowią znaczne zagrożenie dla światowej gospodarki.

Schaeuble, który przez ostatnie osiem lat kierował jedną z największych gospodarek na świecie, uważa, że istnieje ryzyko powstania „nowych baniek” z powodu wpompowywania na rynki bilionów dolarów przez banki centralne. Polityk przestrzegł też przed zagrożeniem dla stabilności strefy euro, zwłaszcza związanym z bilansami banków, które są obciążone pokryzysowym dziedzictwem kredytów zagrożonych.

– Ekonomiści na całym świecie obawiają się zwiększonego ryzyka wynikającego z akumulacji coraz większej płynności oraz wzrostu publicznego i prywatnego zadłużenia. Sam też się tego obawiam – dodał.

„FT” przypomina, że w ostatnich dniach szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oświadczyła, iż obecnie mamy na świecie do czynienia z największą dynamiką wzrostu od początku dekady. Jednocześnie Lagarde ostrzegła przed zagrożeniem, które widnieje na horyzoncie i wynika m.in. z wysokiego poziomu zadłużenia w wielu krajach, „ekspansji kredytowej w Chinach” czy „nadmiernego podejmowania ryzyka na rynkach finansowych”.

Schaeuble ocenił, że obecny boom gospodarczy w Niemczech, gdzie rośnie krajowy popyt oraz inwestycje, a bezrobocie jest na najniższym poziomie od zjednoczenia, potwierdza słuszność działań ekonomicznych, które za priorytet uznają „trzymanie się zasad” i unikanie deficytu. Za jego kadencji od 2014 roku Niemcy miały zrównoważony budżet – podkreśla dziennik.

„FT” przypomina, że ten zwolennik dyscypliny budżetowej kierował odpowiedzią polityczną UE na kryzys zadłużenia w strefie euro i był krytykowany w krajach takich jak Grecja jako architekt działań oszczędnościowych.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ