WOLNE NIEDZIELE OD 1 MARCA 2018 ROKU

domena publiczna

Poprawki Senatu nie odłożą w czasie realizacji postulatu „Solidarności” o wolnych niedzielach – zapowiada przewodniczący sekcji handlu NSZZ „Solidarności” Alfred Bujara. Senatorowie opowiedzieli się za doprecyzowaniem projektu, tak by nowe przepisy nie były omijane m.in. przez wielkie sieci handlowe.

To sukces „Solidarności”, która na realizację jednego z zapisów Porozumień Sierpniowych czekała od 1980 roku.

– Ten zapis Porozumień Sierpniowych o wolnych sobotach, w tym przypadku wolnych niedzielach, w końcu zacznie funkcjonować – podkreśla Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”

Zacznie już od 1 marca przyszłego roku. Po poprawkach Senatu ustawa ponownie trafi do Sejmu.

– Myślę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ustawa wejdzie w życie z mniejszym vacatio legis i od marca będziemy się cieszyli tymi dwoma niedzielami – akcentuje Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Pierwotnie projekt miał zyskać podpis prezydenta jeszcze w tym roku. Swoje poprawki zaproponował jednak Senat, uwzględniając postulaty „Solidarności”.

– Poprawki dotyczące np. sprzedaży ryb w portach morskich, żeby można było sprzedawać bezpośrednio z kutrów. To wszystko jest zasadne, bo tak się odbywa w całej Europie. Uściślono również sprzedaż pieczywa i wyrobów cukierniczych w niedzielę – zaznacza Alfred Bujara.

Poprawki zgłoszone przez senatorów mają uszczelniać prawo tak, by zakaz handlu w niedzielę nie był omijany. Dotychczasowe przepisy – zdaniem Senatu – niosły takie ryzyko, m.in. w przypadku wielkich sieci handlowych zajmujących się produkcją pieczywa. Sytuację pracowników będzie monitorować „Solidarność”.

– Jakieś zlecanie, pozlecanie, podnajmowanie czy zmuszanie nie daj Boże pracowników do przechodzenia na samo zatrudnienie to coś absolutnie niedopuszczalnego. Takie przypadki będziemy piętnować i z takimi przypadkami będziemy walczyć – podkreśla rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Taka walka może zagwarantować respektowanie nowego prawa. Poprawkami Senatu Sejm ma się zająć już w styczniu tak, by projekt jak najszybciej trafił do podpisu prezydenta.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ