Arkadiusz Panic: Złapać powietrze, zejść pod wodę i puścić krążek do bramki

Foto udostepnine przez A. Panic

Nurkowaniem, coraz częściej zainteresowani są mali wrocławianie. Bogata oferta klubów zachęca do podjęcia wyzwania. Podwodny, nieznany świat nie będzie miał tajemnic, gdy pod okiem doświadczonych instruktorów każdy uczestnik przejdzie odpowiednie szkolenie.

Akademicki Klub Płetwonurków “Pirania” prowadzi zajęcia nie tylko dla studentów. Specjalnie ułożony program dla dzieci i młodzieży daje fantastyczne rezultaty. Szkolenie jest dla początkujących i zaawansowanych, można również zdobyć uprawnienia do prowadzenia kursów.

Zajęcia odbywają się na basenie odbywają się przy Zespole Szkół przy Alei Brücknera 10 we Wrocławiu oraz Termach Jakuba, przy ul. 1 Maja 33 w Oławie.

Niezależnie od chęci i stopnia zaawansowania, ważne jest aby przyszły nurek miał sprawne serce i zdrowe płuca, mówi Arkadiusz Panic, sekretarz klubu.

Musi też mieć drożne uszy i zatoki, bo jeśli ma jakiekolwiek problemy, nigdy nie zostanie nurkiem, nawet amatorsko. Przy każdym zejściu pod wodę, to uszy wyrównują ciśnienie, dlatego nie wolno ryzykować ale to już są predyspozycje i każdy trener z kursantem przeprowadza indywidualne testy.

Jakie choroby wykluczają szkolenie nurkowe?

Poza epilepsją i hydrofobią nie ma żadnych ograniczeń. Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do nurkowania. Nie znam też przypadku, w którym ktoś chciał ale nie mógł nurkować.

Organizujecie ciekawe wyprawy dla nurków w ciągu całego roku.

Mamy bardzo dobrze opracowany program – nawet dla rodzin, i cieszy się ogromną popularnością. Podobnie jak nurkowanie z rekinami. Jednak to już jest wyższy stopień wtajemniczenia.

Od pięciu lat odbijacie krążek pod wodą. Kto wpadł na pomysł hokeja podwodnego?

Mniej więcej 17 lat temu odwiedził nas zawodnik z Francji, barwnie opowiadał o tym sporcie. Zaintrygował nas. Pięć lat później, odbył z nami pokazowe treningi…dalej samo poszło. Notabene ten Francuz uczy teraz w Trzebnicy.

Wiele radości sprawia chłopakom 1,5 kg ołowiu obleczonego gumą, żeby być sprawnym pod wodą ile trzeba trenować?

W treningach najważniejsza jest regularność. My spotykamy się dwa razy na basenie, nurkujemy godzinę, czasem więcej. Wśród chłopaków są też dziewczyny. Chciały spróbować, spodobało im się i zostały z nami. Już od dawna hokej w wodzie nie jest męską dyscypliną. Najważniejsze aby złapać powietrze, zejść pod wodę i puścić krążek do bramki.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ