Finał projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”

foto: mat prasowy

– Wasza praca mówi nam o bardzo ważnej rzeczy, że Odra przypomni nam o sobie i musimy mieć tego świadomość. Dzięki temu może będziemy potrafili lepiej przygotować się na to spotkanie – mówił Ryszard Wychudzki, sołtys Łanów na premierze książki oraz filmu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” w Centrum Historii Zajezdnia.

We wtorek, 19 grudnia podsumowano organizowany przez Ośrodek przy współpracy z Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza projekt, w ramach którego powstała publikacja „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz film dokumentalny.

Podczas całorocznego projektu, Patryk Hałaczkiewicz oraz Grzegorz Czekański odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały. Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”.

Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż – tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.

źródło: zajezdnia.org

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ