Jacek Sutryk: Będą zmiany we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

you tube

Od przyszłego roku nastąpią duże zmiany w zasadach składania i wybierania projektów obywatelskich. Wnioskowali o nie wrocławianie. Rozmowy w sprawie zasad Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego już trwają i zakończą się za kilka miesięcy. Po części, jest to zapowiedź Parlamentu o planowanych zmianach w Ustawie o samorządzie.

Jacek Sutryk Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych na wczorajszej sesji w Radzie Miasta zapowiedział kilka ważnych zmian, dotyczących udziału społeczeństwa w projektach obywatelskich. Przede wszystkim planowane są spotkania i dyskusje z liderami projektów i całym środowiskiem zaangażowanym w inicjatywy obywatelskie. Zakończenie tego etapu zaplanowano na połowę 2018 roku.

Jest kilka istotnych zmian, w stosunku do tego co był, mówi Dyrektor Jacek Sutryk

Wprowadzamy zasadę jawności. Każdy lider projektu sam zdecyduje, czy złoży incognito, czy nie. Wprowadzamy też niewielkie zmiany w wyglądzie samego formularza do składania, jego czytelności na stronie. Oznacza to, że mieszkańcy jeszcze łatwiej będą mogli się zorientować, co do zakresu projektu, na który głosują. Zależy nam, na jeszcze większym angażowaniu się mieszkańców, stąd wzmacniamy współpracę z liderami, ngs-ami i samymi Radami Osiedla.

Będzie większy nacisk na informowanie mieszkańców o możliwości odwołania się od decyzji po pierwszym etapie weryfikacji. Kolejnym elementem, który wzmacniamy to dyskusje z mieszkańcami i pomiędzy mieszkańcami o pomysłach na inwestycje. Ponadto, wzmacniamy po konsultacjach z Radami Osiedli, udział Rad Osiedli w WBO, ich opinie będą jeszcze bardziej widoczne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ