Sprawdź warunki panujące w górach zanim się w nie udasz!

Michał Rażniewski, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W Bieszczadach, Karkonoszach, Tatrach i obszarze Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W bieszczadzkich dolinach leży niemal 30 cm śniegu, na północnych stokach Babiej Góry leży obfita pokrywa śnieżna 55 cm.

Tatry

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jest związana dobrze. Warunki do wędrówek są niekorzystne.

– Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości – brzmi komunikat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na sobotę prognozowany jest silny wiatr z północy połączony z opadami śniegu. Sytuacja lawinowa ulegnie pogorszeniu. Przewiduje się, że jutro będzie obowiązywał trzeci stopień zagrożenia.

Bieszczady

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w masywach Wielkiej i Małej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej – ostrzega ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

Wyjaśnił, że dotyczy ono głównie północnych stoków. Występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu przetransportowanego przez wiatr- dodał Olszewski.

Większość szlaków górskich jest oblodzona – wskazał ratownik, tłumacząc że warunki do turystyki są trudne.

Rano w Ustrzykach Górnych i Cisnej były 3 stopnie mrozu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Na połoninach widoczność nie przekracza 50 metrów.

Karkonosze i obszar Babiej Góry

Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Markowych Szczawinach (1180m npm) na północnych stokach Babiej Góry pokrywa śnieżna ma obecnie 55cm, a temperatura wynosi -3 stopnie Celsjusza. Warunki do wędrówki są niekorzystne.

W Karkonoszach zagrożenie lawinowe występuje głównie w rejonie Kotłów polodowcowych.

Możliwe przelotne opady śniegu, deszczu i wzrost temperatury.

Źródło: rmf24.pl / telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ