Rekonstrukcja organów Michaela Englera

Panek, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera.

Starsi wrocławianie bardzo dobrze pamiętają znamienite organy Michaela Englera, które 9 czerwca 1976 r. spłonęły w pożarze Bazyliki pw. św. Elżbiety. To instrument, który swego czasu uznawany był za najwspanialsze dzieło na Śląsku i jedno z najcenniejszych w całej Europie. Budowa potężnych organów rozpoczęła się w roku 1750, a dzieło Michaela Englera dokończył jego syn Gottlieb Ziegler.

Po kilku remontach i przebudowach posiadały aż 91 głosów. Niestety, potężny pożar strawił unikatowe dzieło, a straty oszacowano na 30 mln zł. Zachowane po pożarze nieliczne zgliszcza elementów prospektu, w tym figury putt oraz ornamenty, mogą być bardzo przydatne przy identyfikacji materiału oraz niektórych cech stylistyki dekoracji.

Odbudowa organów Michaela Englera młodszego w Bazylice p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu będzie oparta o wszystkie dostępne archiwalne informacje o instrumencie, który powstał w kościele św. Elżbiety w latach 1750-1761. W ogłoszonym przetargu zaznaczono, że wykonawca dodatkowo będzie mógł skorzystać z informacji o innych instrumentach Michaela Englera młodszego oraz instrumentach budowniczych, działających na Śląsku w tamtym czasie.

Wartość renowacji oszacowano na 15 770 685 zł. Wielkie organy w kościele pw. św. Elżbiety w dniu pożaru zajmowały powierzchnię około 115 m2 w tylnej części nawy głównej, a rozpiętość między filarami nawy głównej kościoła wynosiła 9,6 m.

Wykonawca szczególną uwagę musi zwrócić na jednolitość stylistyczną instrumentu w zakresie architektury, konstrukcji oraz brzmienia. Szczegóły zamówienia dostępne są TUTAJ.

Na oferty wykonawców Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia czeka do 25 stycznia 2018 r. do godziny 10.00.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ