ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA

W obchodzony dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina pierwszego męczennika – św. Szczepana. Diakon zginął za wiarę około 36 roku. Został ukamienowany przez społeczność żydowską w Jerozolimie.

Odwaga, poświęcenie i heroiczna miłość do Chrystusa, którymi kierował się św. Szczepan, są dla nas chrześcijan przykładem, abyśmy i my w swoim codziennym życiu konsekwentnie dawali świadectwo o Ewangelii.

Na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Szczepana, którego dziś wspominamy, kapłani założą do Mszy świętych czerwone ornaty.

Ks. Rafał Cyfka z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że w dzisiejszych czasach nie zmienia się motywacja prześladowań chrześcijan, o czym przypomina także papież Franciszek.

– Przed rokiem papież Franciszek zauważył, że chrześcijanie dzisiaj są nienawidzeni z tego samego powodu, z którego był też nienawidzony św. Szczepan. Doświadczamy tego na nowo. Ta ciągłość – i prześladowań chrześcijan, i tej nienawiści, która jest kierowana w stosunku do chrześcijan – ona się nie zmienia od 2000 lat. Powoli będziemy robić bilans tego roku, ale wiemy na pewno, że nie będzie on różny od poprzednich lat, że te statystyki odnośnie chrześcijańskich męczenników tego roku i nienawiści wobec wspólnoty chrześcijan będą podobne do lat ubiegłych, co niestety jest dla nas powodem do wielkiego smutku – powiedział ks. Rafał Cyfka, dodając jednocześnie, że „radością jest to, że nie ma już Państwa Islamskiego, że wojna w Syrii już trochę inaczej wygląda”.

Chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią. Do prześladowań wyznawców Chrystusa dochodzi w 128 krajach świata. Najgorsza sytuacja panuje w Korei Północnej, Somalii, Afganistanie, Pakistanie, Sudanie, Syrii, Iraku i Iranie.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ