Radna Grażyna Kordel interweniuje w sprawie osiedla Zimowe Ogrody

mamik / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Na Złotnikach w 2010 roku, na trzech działkach (AM 8 dz. nr 127/2, 128/2, 126/3) rozpoczęła się budowa ponad 70 mieszkań. Pierwszy inwestor zamierzał oddać klucze pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku.

Decyzja na budowę została wydana 16 października 2009 roku, wiele razy zmieniona przez Prezydenta Miasta, po czym trzykrotnie przeniesiona na rzecz nowych inwestorów. Urząd Miejski utajnił wszystkie podmioty, które realizowały inwestycję. Mieszkańcy osiedla, zwrócili się do Grażyny Kordel radnej w Radzie Miasta z prośbą o interwencję w sprawie wymuszenia na inwestorze wyburzenia “nietrafionej inwestycji, bowiem nie dotrzymał warunków ustalonych w projekcie i przerwał budowę”.

Według odpowiedzi na interpelację radnej Kordel – udzielonej przez Piotra Fokczyńskiego Dyrektora Wydziału UM i Architekta Miasta, który działa z upoważnienia Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza – w obecnym stanie prawnym nic nie można zrobić. Na dzisiaj wszystko jest zgodnie z prawem budowlanym. Przerwa w budowie nie może trwać dłuższej niż trzy lata a tak jest przypadku inwestycji przy Podhalańskiej i Halickiej, zatem jest jeszcze czas na podjęcie interwencji. Nowy deweloper prace na budowie przerwał 21 stycznia 2016 roku, czyli, jeszcze przez dwa lata urzędnicy mogą rozkładać ręce.

Piotr Fokczyński Dyrektor Wydziału-Architekt Miasta, oprócz tego, że utajnił wszystkich inwestorów, umieścił osobliwy zapis w odpowiedzi na interpelację radnej Kordel. Otóż Prezydent Wrocławia pierwszemu inwestorowi udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego z garażem podziemnym i zagospodarowaniem terenu bez budowy przyłączy!

To, czego nie dowiedzieliśmy się od urzędnika miejskiego, wiemy z Internetu. Rok 2010 dla spółki Atrium zaczął się szczęśliwym sprzedaniem wszystkich mieszkań, apartamentów i garaży. Wówczas mieszkańcy kupili wizualizację. Niektórzy wpłacali 5 do 10 procent umówionej kwoty za mieszkanie, inni całość, po promocyjnej cenie.

Dopiero jesienią zaczęły się roboty budowlane ale dość szybko, z powodu braku pieniędzy, budowa została przerwana. Spółka Atrium ogłosiła upadłość, lecz zanim to zrobiła…sprzedała inwestycję innej spółce, która przyszłe osiedle nazwała Zimowe Ogrody. Rok później inwestycja miała wykonany  plan w 40% ale utraciła płynność finansową i sąd w listopadzie 2013 roku, również ogłosił upadłość. Dwa lata później syndyk masy upadłościowej rozpoczął kilka nieudanych przetargów na dokończenie budowy. Pisała o tym Elżbieta Osowicz na portalu Radia Wrocław 21 maja 2013 i 17 lutego 2015 roku. Do dzisiaj nie wiadomo, jak zakończy się sprawa dla 70-ciu rodzin, które siedem lat temu zapłaciły spółce Atrium za swoje mieszkania, ani, czy kiedykolwiek powstanie osiedle Zimowe Ogrody.


PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Dziękuję mojemu kochanemu prezydentowi za stracone pieniądze i 8 lat wyjęte z życia.
    Brawo dla nieudolnych, których nie interesuje los 70 rodzin z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ