Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną w tym roku o 6-7 proc. rok do roku ?

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną w tym roku o 6-7 proc. rok do roku, a w niektórych branżach wzrost ten może być nawet dwucyfrowy – prognozują eksperci z Work Service.

Według nich, firmy coraz częściej muszą walczyć z rotacją pracowniczą, a chcąc przyciągać nowych kandydatów, są zmuszone poprawić warunki zatrudnienia.

Zdaniem Work Service, w tym roku można się spodziewać także dalszego spadku bezrobocia, które według niej ma wynieść poniżej 6 proc.

W ocenie analityków rekordowo niskie poziomy bezrobocia oraz kurczące się zasoby kadrowe na rynku będą przekładać się na wzmożoną konkurencję o pracowników, a co za tym idzie – również wzrost płac.

Do tych analiz sceptycznie odnosi się ekonomista Sławomir Horbaczewski, który wskazuje, że w Polsce wciąż jest jeszcze ponad 1 mln bezrobotnych, których trzeba zaktywizować. Ponadto – jak mówi – otwieramy się na emigrację.

– Moim zdaniem, te analizy pokazujące, że Polsce może zabraknąć pracowników, czy podwyżki wynagrodzeń mogą być za wysokie – są błędne, bo co do zasady pracowników w Polsce, to ich nie zabraknie. Zresztą my bardzo mądrze otwieramy się na emigrację. Te zmiany, które weszły od 1 stycznia, jeżeli chodzi o legalną emigrację zarobkową – moim zdaniem – są bardzo mądre i rozsądne; nie substytucyjnie a komplementarnie, czyli uzupełniająco nam ten rynek pracy wypełniają. Z drugiej strony mamy coraz więcej ludzi w Polsce. Oczywiście przez kilkanaście lat traciliśmy ludzi, coraz więcej osób z Polski wyjechało. To potrwa, zanim uzupełnimy to, ale zaczęło się rodzić coraz więcej Polaków, więc demografia przestaje przerażać i zaczyna powoli pojawiać się iskierka nadziei – podkreśla Sławomir Horbaczewski.

Jeśli mowa o zwiększaniu wynagrodzeń, to – jak zaznacza Sławomir Horbaczewski – może to tylko pomóc naszej gospodarce.

Rozmówca Radia Maryja mówi, że dzięki temu zmniejszą się drastyczne różnice płacowe, co będzie sprzyjać m.in. lepszym nastrojom na rynku pracy i lepszej wydajności pracowników.

Z badań Work Service wynika, że podwyżek wynagrodzeń oczekuje obecnie 53 proc. Polaków.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ