ZLECONO KOLEJNE EKSPERTYZY DOT. POLSKICH STRAT W II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Powstanie kolejne pięć ekspertyz dot. strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Ich przygotowanie zlecił przewodniczący parlamentarnego zespołu zajmującego się sprawą reparacji wojennych poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

Ekspertyzy będą stanowić podstawę do oszacowania rzeczywistych strat, jakie nasz kraj odniósł po wojnie. Na ich gruncie powstanie specjalny raport.  Nad opiniami pracować będą naukowcy z kilku ośrodków akademickich, specjalizujących się w różnych dziedzinach, m.in. historii gospodarczej RP, statystyce, demografii, ekonomii czy rzeczoznawstwie majątkowym.

Każda z pięciu ekspertyz będzie dotyczyła innej kwestii – mówi w rozmowie z naszą redakcją poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Te ekspertyzy mają dokonać szacunku poniesionych strat przez Rzeczpospolitą – strat osobowych, materialnych, ale także utraconego potencjału demograficznego (…), utraconych korzyści, strat jakie poniosła Polska podczas II wojny światowej. Ma to polegać na podliczeniu tych wszystkich strat i oszacowaniu na współczesną wartość waluty. Chodzi o to, żebyśmy dzisiaj mogli mieć wiedzę, na ile możemy te straty oszacować, jaka jest wartość na współczesną walutę – tłumaczy poseł.

Prace nad ekspertyzami potrwają kilka miesięcy. W dużej mierze opierać się będą na dokumentach Archiwów Państwowych, IPN-u czy GUS-u.

Tymczasem – jak wynika z najnowszej opinii Biura Analiz Sejmowych – sprawa odszkodowań za straty po II wojnie światowej jest politycznie i prawnie otwarta.

BAS wydało w tej sprawie raport opisujący sytuację w 21 krajach, które dochodziły lub mogły dochodzić roszczeń w wyniku działań wojennych Rzeszy Niemieckiej.

Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi wypłacili wszystkim krajom łącznie 67 mld euro, z czego Polacy otrzymali tylko 2 proc.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ