Jawor: Spór o drogę

CC0 Creative Commons

Emilian Bera Burmistrz Jawora i Rada Miasta w Jaworze, w połowie grudnia ubiegłego roku, otrzymali pismo od mieszkańców Jawora i Powiatu Jaworskiego, w sprawie odwołania decyzji dotyczącej zamknięcia nieutwardzonej powiatowej drogi – skrót pomiędzy polami – dla ruchu samochodowego. Teraz droga, zgodnie z przeznaczeniem może być użytkowana tylko przez rolników z maszynami rolniczymi.

Mieszkańcy, w swoim piśmie zauważyli,  że “wyłączenie tej drogi z ruchu dla samochodów osobowych, zmniejszy bezpieczeństwo ruchu w naszym mieście oraz sprawne poruszanie się po mieście, spowoduje większe zanieczyszczenie spalinami w centrum miasta, zwiększy natężenie ruchu, spowoduje większe prawdopodobieństwo wypadków”.

To tylko 400 metrów dalej mówi Jacek Baszczyk Naczelnik Wydziału Infrastruktury i rozwoju w Urzędzie Miejskim w Jaworze

Sporna droga wykorzystywana jest przez rowerzystów z dwóch osiedli jako droga dojazdowa do ścieżki rowerowej w kierunku Myśliborza. Trzeba pamiętać, iż skrót o którym mówią mieszkańcy, nie jest przystosowany do ruchu samochodowego. Nawet konstrukcja tej drogi nie dopuszcza jej do ruchu drogowego. To jest tylko i wyłącznie droga dojazdowa do pól, dla rolników i sprzętu polowego.

Za kilkanaście miesięcy zostaną ukończone prace na S3, wówczas natężenie ruchu ulegnie zmianie, zwłaszcza ruch tranzytowy. To wpłynie również na bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

Argumenty burmistrza nie przekonały mieszkańców, dotychczas korzystających ze skrótu. Mimo, że droga nie jest przystosowana do ruchu samochodowego – przede wszystkim jest za wąska, z trudnością mijają się samochody i nie ma też pobocza.

Dzisiaj w Jaworskim Ośrodku Kultury o godz 17, odbędzie się spotkanie władz miasta z mieszkańcami. Celem spotkania, mówi Burmistrz Bera, jest omówienie z mieszkańcami kierunków rozwoju miasta, zaprezentowanie bieżących i przyszłych projektów inwestycyjnych, a także informowanie o planowanych pracach i ich efektach oraz zebranie opinii i propozycji do wykorzystania przy podejmowaniu decyzji dotyczących tych przedsięwzięć. Mieszkańcy zapowiadają, że rozmowy zaczną od wyłaczonej przez burmstrza drogi polnej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ