M. DWORCZYK PO WYPOWIEDZI V. ORBANA: POLSKA NIE ZMIENIA STANOWISKA WS. MIGRANTÓW

Polska nie zmienia stanowiska wobec kwestii migrantów – stwierdził szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odniósł się on w ten sposób do niedawnej wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana ws. relokacji uchodźców.

Viktor Orban oświadczył, że Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje.

– Jeśli chodzi o wypowiedź pana premiera Orbana, to tutaj stanowisko Grupy Wyszehradzkiej, a na pewno rządu RP, jeśli chodzi o migrantów, jest niezmienne. Współpracujemy – Polska i Węgry – w tym obszarze bardzo ściśle i, tak jak wspomniałem, na pewno ze strony polskiej tutaj się nic nie będzie zmieniać – powiedział Michał Dworczyk.

We wrześniu ubiegłego roku wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Węgry, podobnie jak Polska, odmówiły przyjmowania uchodźców. Komisja Europejska wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły niewielką liczbę uchodźców, procedurę o naruszenie prawa UE.

Polska pomaga uchodźcom w państwach, do których uciekają. Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa na zakończenie czterodniowej wizyty w Jordanii odwiedziła obóz dla uchodźców w Al-Azrak. Jak poinformowała, po powrocie do kraju zamierza zaproponować rządowi zwiększenie finansowania pomocy humanitarnej.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ