Co dalej z Mieszkaniem + we Wrocławiu?

CC0 Creative Commons

W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, młodzi ludzie od nowego roku mają dwie możliwości uzyskania pieniędzy na zakup lub budowę własnego mieszkania.

Mieszkanie Plus, to budowa domów na działkach gminnych, na wynajem z niskim czynszem. W ten sposób na terenie Dolnego Śląska powstanie niemal 1000 mieszkań a w Polsce 6000, i to jest realne wsparcie rządu dla młodych małżeństw, które pragną usamodzielnić się ale posiadają ograniczone środki finansowe. Z programu skorzystają osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego ani mieszkania komunalnego. Co ważne nie będzie granicy wieku. Rząd zapowiedział, iż w przyszłości umożliwi wykup mieszkania. Szacunkowo z Mieszkania Plus skorzysta 40% ludzi a pierwsze budynki będą gotowe w pierwszym kwartale 2019 roku.

Natomiast projekt Indywidualne Konta Mieszkaniowe polega na premiowaniu regularnych oszczędności (w latach 80 była to książeczka mieszkaniowa, “wielka płyta” to mieszkania zakupione z tych książeczek). Możliwości wykorzystania pieniędzy z IKM są rozszerzone, można je bowiem wykorzystać nie tylko na budowę domu czy kupno mieszkania. Ustawodawca umożliwi jeszcze zakup domu lub działki budowlanej, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej albo wkład własny w TBS. Ci, którzy są zainteresowani IKM muszą jeszcze poczekać na ostatnie podpisy i uzgodnienia międzyresortowe, w tym Ministerstwa Finansów, chodzi o zwolnienie oszczędności mieszkaniowych z tzw. podatku Belki. Na dzisiaj niewiele więcej wiemy o IKM-ach, ponad to, że za systematyczne oszczędzanie na mieszkanie będzie premia ze strony państwa.

Na stronie mieszkanieplus.org.pl czytamy, że we Wrocławiu wytypowano do analizy 17 ha działek na Muchoborze, Kozanowie i Psim Polu. Tymczasem w Urzędzie Miejskim dowiadujemy się, że jeszcze nie ogłoszono naboru wniosków, nie ma też wzoru wniosku o dopuszczenie do programu.

Nie przyjmujemy żadnych wniosków, nie mamy nic przygotowanego w sprawie Mieszkania Plus. Żeby cokolwiek zadziało się w tej sprawie, musi być wydane Rozporządzenie Ministra a na chwilę obecną takiego nie mamówi Natalia Lipińska z UM we Wrocławiu

We Wrocławiu, ani w innych miastach jeszcze nic nie jest zrobione, bo nie ma wybranego ministra budownictwa w naszym kraju, po drugie nie ma żadnych aktów prawnych, które narzucałaby gminom przygotowanie takich mieszkań. Żeby gmina mogła udostępnić państwu mieszkanie plus musi mieć akt prawny, który wytycza jej: co ma zrobić, jakie mają być mieszkania i gdzie. Na chwilę obecną we Wrocławiu nic takiego nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ