Miliony na usterki w Forum Muzyki ! Radny interweniuje

Radny Marcin Krzyżanowski dotarł do kolejnych zaskakujących informacji dotyczących Narodowego Forum Muzyki. W 2018 r. na naprawę usterek i obsługę bieżącą obiektu 350 tys. zł miesięcznie ma dostawać firma Inter System

Przypomnijmy, że pod koniec listopada wrocławski radny Marcin Krzyżanowski z PiS-u zwrócił się do miasta z pytaniami o obecne wydatki na Narodowe Forum Muzyki. Miejska spółka – Wrocławskie Inwestycje odpowiedziała mu, że ta kwota to prawie 4,5 mln zł w 2018 r.

Radny postanowił zapytać, kto i za co dokładnie ma dostać te pieniądze.

Z udzielonej mu przez magistrat odpowiedzi wynika, że Forum nie jest w najlepszym stanie. Ma nieszczelny system wentylacji, przesiąkają ściany i fundamenty, uszkodzone są kanalizacje. Urzędnicy tłumaczą, że prace zlecili firmie PB Inster System S.A., która dokańczała obiekt.

Tyle, że odpowiedzialność za usterki zrzucają na pierwszego wykonawcę – Mostostal, z którymi miasto ma spór sądowy. Inter Systemowi zlecono również bieżący hydrologiczny i geodezyjny monitoring obiektu – m.in. badanie pompowanej wody, składu powietrza w przestrzeniach fundamentów, monitoring geodezyjny parkingu, badanie zbiorników retencyjnych.

Radny podkreśla, że o sprawę będzie dopytywał nadal, bo kwoty o których mowa nie są według niego przeznaczone na standardowe utrzymanie obiektu.

– Może jest tak, że budynek ma bardzo poważne wady konstrukcyjne, nieszczelność płyt fundamentowych to poważna usterka – mówi Marcin Krzyżanowski. – Jestem ciekaw również czy planując inwestycję, prezydent Wrocławia, brał pod uwagę koszty eksploatacji, bo wybudować to jedno a utrzymać obiekt to zupełnie inna sprawa. – Jest to niesłychanie istotne, bo przecież im niższe koszty utrzymania obiektu tym więcej środków miasto może przekazać w kolejnych latach na budowę przedszkoli, boisk, dróg. Przy obecnych potrzebach wrocławian nie możemy pozwolić na marnowanie pieniędzy – dodaje radny.

Przypomnijmy, że NFM to obiekt, który kosztował ponad 350 mln zł. Dodatkowe 100 mln zł pochłonęła budowa parkingu poziemnego i placu przed budynkiem. UE przeznaczyła na inwestycję tylko część – ok. 143 mln zł. Sporo kosztów pochłonęły również koszty sporo z firmą Mostostal Warszawa. Sprawą możliwych nieprawidłowości przy budowie obiektu, interesowała się też ABW, która zawiadomiła nawet wrocławską prokuraturę. Jak informowały w 2015 r. media, ABW zwróciła uwagę m.in. na fakt, że firma Inter System miała dostać obietnicę dorobienia na robotach dodatkowych. Agencja informowała śledczych, że już po zakończeniu postępowania przetargowego zmieniono zasady wynagradzania wykonawcy. I choć przykładów niejasności przy przetargu było zdecydowanie więcej, to jednak wrocławscy prokuratorzy uznali, że sprawa jest czysta.

Gazeta Polska Codziennie

Dodatek Dolnośląski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ