ZALEGŁOŚCI POLSKICH EMERYTÓW WYNOSZĄ ŁĄCZNIE PONAD 6 MLD ZŁ

Ponad 6 mld 100 mln zł – tyle wynosi łączna wartość zaległości emerytów -wynika z danych znajdujących się w bazach Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej.

W związku z tym Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor przestrzega osoby niepracujące już zawodowo, aby nie bagatelizowały żadnych – nawet drobnych – zobowiązań. Instytucja podkreśla, że w tej grupie wiekowej łatwo o tzw. efekt kuli śniegowej.

W Rejestrze Dłużników figuruje ponad 302 tys. osób w wieku 65 lat i więcej z problemami w terminowym opłacaniu rachunków oraz kredytów – zaznaczyła Halina Kochalska, rzecznik prasowy BIG InfoMonitor.

– Osoby te mają łącznie zaległości przekraczające 6 mld 100 mln zł. Średnia zaległość na osobę to 20 tys. 238 zł, ale są też rekordziści, którzy potrafią mieć dużo wyższe kwoty zaległości. 67-latek z Mazowsza ma zadłużenie przekraczające 104 mln zł. W analizie danych o seniorach uderza przede wszystkim fakt, że ich zaległości bardzo szybko przyrastają wartościowo. Osoby, które już raz zaczęły mieć problemy, trudniej radzą sobie z wyjściem z tych kłopotów. Zazwyczaj przechodzą na wyższe kwoty opóźnionych płatności – powiedziała Halina Kochalska.

Na problemy z zadłużeniem – jak podkreśla BIG InfoMonitor – bardziej narażone są kobiety. Powodem tego – według Biura – jest to, że rzadziej niż mężczyźni wchodzą w wiek emerytalny z oszczędnościami i mają niższe świadczenia.

Tylko 1 na 3 emerytów deklaruje, że miał oszczędności w momencie przejścia na emeryturę. Mowa o 45 proc. emerytów i 27 proc. emerytek.

Tymczasem średnia kwota zaległości seniora w BIG InfoMonitor i BIK podniosła się w ciągu roku o prawie 3 tys. zł, a przez dwa lata o 5 tys. zł. Zaległości te rosną znacznie bardziej niż w przypadku ogółu dłużników.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Gdyby nie głodowe emerytury nie byłoby problemu, ale od lat każdy rząd manipulował przy ustawie. Skutek był ciągle ten sam, emerytury co raz mniejsze, a oddawało się coraz więcej do ZUS.
    Czas przestać udawać, że nie ma problemu i zwaloryzować emerytury zwyczajne, a specjalne …. Właśnie przenieść z ZUS do budżetów resortów, tak jak było kiedyś. Skończy się rozdawnictwo przywilejów kosztem pozostałych obywateli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ