Pomogli prześladowanym

http://solidarnosc.wroc.pl

W stanie wojennym na terenie wrocławskiej parafii Karola Boromeusza znajdowała się dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego Ludowego Wojska Polskiego. W noc ogłoszenia wojny polsko –jaruzelskiej sąsiadujące z kościołem wieżowce zamieszkałe przez rodziny wojskowe otrzymały dodatkową ochronę uzbrojonych żołnierzy.

Jednak w kolejnych miesiącach młodzież w ramach Duszpasterstwa Akademickiego Porcjunkula wspierała większość inicjatyw podziemnych. W kościele i salkach parafialnych organizowano Dni Kultury Chrześcijańskiej, koncerty, wykłady o zakazanej historii, pokazy filmów drugiego obiegu, pielgrzymki do Częstochowy, Trzebnicy i do Rzymu z patriotycznymi akcentami. Szafy w salce nad zakrystią przez lata przechowywały książki podziemnej biblioteki Pulsar. Tutaj po historycznej prelekcji Antoniego Lenkiewicza funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa urządzili prowokację polityczną zakończoną aresztowaniami i wysokimi wyrokami. Stąd franciszkanie rozdzielali zagraniczną pomoc dla najuboższych i prześladowanych parafian.

Za te wymienione i nie wymienione zasługi świątynia przy ulicy Kruczej dołączyła do elitarnego grona dolnośląskich parafii udekorowanych znamienną tablicą. Napis przypomina, że: W tym kościele w czas stanu wojennego Solidarność znalazła schronienie i wsparcie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 21 stycznia br. podczas mszy świętej koncelebrowanej. W kazaniu proboszcz Marek Augustyn przypomniał grozę mroźnych dni stanu wojennego i trwający do dziś trudny czas polskich dyskusji i dylematów. W intencji Ojczyzny oraz za ofiary stanu wojennego modlili się parafianie wraz ze związkowymi pocztami sztandarowymi. Na zakończenie podziękowanie za życzliwość i gościnę złożył przewodniczący dolnośląskich struktur Kazimierz Kimso.

źródło: http://solidarnosc.wroc.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ