W kwietniu ruszy budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu

umwd.dolnyslask.pl

Samorząd Województwa Dolnośląskiego otrzymał pozwolenie na budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu. Już wiosną na Polanę Jakuszycką wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego. To właśnie tu rozgrywane będą zawody najwyższej rangi. Dziś samorząd województwa w obecności przedstawicieli rządu zaprezentował trójwymiarowe makiety przedstawiające Dolnośląskie Centrum Sportu w Jakuszycach.

 

Polana to wyjątkowe miejsce, bez którego trudno sobie wyobrazić historię biegów masowych i rozwój zimowych dyscyplin sportowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
− Wspólnie z lokalnym partnerem, Stowarzyszeniem „Bieg Piastów”, w 2016 roku podjęliśmy prace na rzecz modernizacji infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej. Już niedługo zobaczymy jej efekty, z których wierzę, że wszyscy będziemy zadowoleni – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wielofunkcyjny ośrodek sportowy

Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie umożliwienie amatorom aktywnego spędzania czasu korzystania z obiektu przez cały rok. Zaprezentowana przez samorząd województwa koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.

Co powstanie na Polanie Jakuszyckiej?

Trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży – takie sportowe atrakcje będą czekały na miłośników sportów na Polanie Jakuszyckiej. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Znajdzie się tam również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.
− Chcemy, by Dolnośląskie Centrum Sportu, które powstanie na Polanie Jakuszyckiej było wizytówką Polski na całym świecie. Liczymy, że uda nam się tam zorganizować wiele imprez sportowych najwyższej rangi – mówi wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Inwestycja realizowana na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie  – Jakuszycach ma na celu modernizację i rozbudowę infrastruktury sportowej z przeznaczonej do rozgrywania najwyższej rangi zawodów w sportach zimowych – w biegach narciarskich, w biathlonie i w kombinacji norweskiej (w partnerstwie z sąsiednim Harrachovem w Republice Czeskiej), z wykorzystaniem obiektu na funkcje obsługi zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, czy  rozgrywania zawodów w sportach rowerowych i biegowych terenowych. Będzie to również  całoroczny ośrodek treningowy dla różnych dyscyplin sportu kwalifikowanego, z funkcją odnowy biologicznej, ośrodek badawczy i testowy nowoczesnych technologii oraz ośrodek przygotowań paraolimpijskich, z pomieszczeniami i infrastrukturą treningową przystosowaną dla potrzeb sportowców o różnych rodzajach niepełnosprawności.

Infrastruktura Polany Jakuszyckiej pełniła do tej pory i będzie pełnić funkcje dydaktyczne, w głównej mierze adresowane do szkoły mistrzostwa sportowego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztautyngera w Szklarskiej Porębie. Przygotowywanie młodych kadr w narciarstwie biegowym i w biathlonie będzie jednym z celów realizowanych po zakończeniu prac inwestycyjnych.

Łącznie inwestycja pochłonie blisko 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu. Pozostałą część pieniędzy dołoży Urząd Marszałkowski.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ