W sobotę zimowe ptakoliczenie na terenie wrocławskiego ZOO

W sobotę, 27.01 o godz. 09:30 ruszy zimowe ptakoliczenie na terenie wrocławskiego zoo.

W dniach 27-28 stycznia 2018 r. odbywa się w parkach i ogrodach na terenie całej Polski zimowe ptakoliczenie. Tradycyjnie wrocławskie zoo włącza się w tę akcję i zaprasza wszystkich chętnych w sobotę 27.01 na godzinę 09.30. Liczenie „dzikich lokatorów” zoo odbędzie się pod czujnym okiem opiekuna ptaków we wrocławskim zoo – Krzysztofa Kałużnego. Każdy miłośnik ptaków powinien mieć ze sobą lornetkę lub aparat fotograficzny.

W zeszłym roku udało się zidentyfikować aż 26 gatunków ptaków na terenie zoo, w tym zimorodki, dzięcioły czy pustułki.

Zimowe Ptakoliczenie jest cykliczną akcją, w której udział może wziąć każdy zainteresowany. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem, a obserwacje można prowadzić wykorzystując karmnik na balkonie lub w ogrodzie, skwer między blokami, pobliski park lub właśnie teren ogrodu zoologicznego.

Dzięki wynikom zimowego ptakoliczenia możliwe jest badanie liczebności populacji wielu gatunków ptaków, co jest niezwykle ważne w dobie ocieplenia klimatu. Pozwala ono również na zauważanie zmian w  występowaniu poszczególnych gatunków oraz liczebności ich występowania. Zmiany mogą mieć charakter incydentalny, jak wzrost liczebności kwiczoła tylko w 2007 r. lub utrzymująca się tendencja spadkowa populacji wróbla na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Tegoroczna akcja to już 14. polska edycja, której inicjatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

źródło: zoo.wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ