Inaguruacja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Zajezdnia

zajezdnia.org

20 stycznia we Wrocławiu zainaugurowano obchody związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencja zorganizowana we współpracy z Fundacją Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego zgromadziła wybitnych przedstawicieli świata nauki.

– To, że mamy państwo wolne po tak długim czasie i po burzliwym wieku XX, jest wielką wartością, która łączy nas wszystkim. Gdy kierowałem Narodowym Centrum Kultury, przeprowadziliśmy badania społeczne, z których wynikało, że fakt posiadania niepodległego państwa polskiego to wartość praktycznie dla wszystkich. I myślę, że my na Dolnym Śląsku postaramy się to udowodnić – mówił na otwarciu konferencji w Zakładzie im. Ossolińskich Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Celem wydarzenia było ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowała się na w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Zwieńczeniem dnia był okolicznościowy koncert w Narodowe Forum Muzyki, podczas którego zaprezentowane zostały utwory Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Paderewskiego w wykonaniu Orkiestry NFM oraz pianisty Szymona Nehringa.

źródło: zajezdnia.org

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ