21.3 C
Wrocław
Neonaziści w Niemczech szaleją. Ale to Polsce próbuje przyprawiać się gębę

Neonaziści w Niemczech szaleją. Ale to Polsce próbuje przyprawiać się gębę

fot. youtube.com
W sierpniu ubiegłego roku około pięciuset neonazistów maszerowało w Berlinie z okazji rocznicy śmierci Rudolfa Hessa, jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. W 2016 roku w Niemczech miało miejsce 466 demonstracji neonazistowskich i 223 koncerty ich muzyki – wynika z danych niemieckiego MSW. Jednak od pewnego czasu różne środowiska próbują narzucić narrację, zgodnie z którą to w Polsce ma się rzekomo szerzyć neonazizm.

Kilka dni temu „Superwizjer” TVN24 ujawnił wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje rozwieszone na drzewach flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy… ze swastyką z wafelków. Choć nagranie pochodzi sprzed wielu miesięcy, TVN zdecydował się upublicznić je dopiero teraz.

Opozycja w mig zaczęła utożsamiać rzekomą falę neonazizmu w Polsce z partią rządzącą. Zapomniała jednak, że to pod rządami PO-PSL pozwolono na działanie Dumy i Nowoczesności, a kiedy szefem ówczesnego MSW był Bartłomiej Sienkiewicz, w styczniu 2014 roku, zarejestrowano ją nawet jako… organizację pożytku publicznego.

Tymczasem to prawda z Niemiec jest przerażająca.

W 2016 roku w Niemczech miało miejsce 466 demonstracji neonazistowskich i 223 koncerty ich muzyki

– wynika z oficjalnych danych niemieckiego MSW.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku około pięciuset neonazistów maszerowało w Berlinie z okazji 30. rocznicy śmierci Rudolfa Hessa, jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Wśród swoich sympatyków uchodzi on za… męczennika! Dlatego, że drugą połowę życia spędził w niewoli i w zakładach karnych.

Dodatkowo, z oficjalnych danych niemieckiego MSW wynika, że w 2016 roku sympatycy i zwolennicy nazizmu dokonali 23555 politycznie motywowanych czynów karanych (Politisch motivierte Kriminalität – rechts).

We współczesnych Niemczech rozlewa się też fala antysemityzmu.

Z kolei przed świętami Bożego Narodzenia media informowały, że członkowie społeczności żydowskiej w Bochum nie noszą już jarmułek w miejscach publicznych. Obawiali się ataków ze strony muzułmanów, szczególnie młodych ludzi. 

Niebezpodstawnie – w pierwszym półroczu 2017 roku w Niemczech odnotowano 681 przypadków antysemickich czynów karalnych. W Niemczech mamy do czynienia z falą antysemityzmu – podczas jednej z demonstracji w Berlinie, palone były nawet izraelskie flagi. Niemieccy Żydzi zaapelowali o konieczność zmiany prawa tak, aby policja mogła skutecznie reagować na takie incydenty. Antysemickie zachowania w Niemczech ostro skomentował również Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

Źródło: niezalezna.pl 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ