Cinema City dla dzieci i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera

Autypilot-podróże w świat dzieci z autyzmem

Cinema City od dzisiaj rozpoczyna cykl spotkań z dziećmi i dorosłymi z autyzmem i zespołem Aspergera. Specjalne seanse w ramach projektu „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Autismus, będą się odbywać wybranych kinach ośmiu miast Polski w jedną sobotę miesiąca.

We Wrocławiu, Cinema City Wroclavia jest przyjazne sensorycznie a pierwszy pokaz dla dzieci rozpoczął się o godz. 10:00. Był to film pt. Paddington 2, w reż. Paula Kinga, brytyjsko-francuskie kino familijne. Kolejne projekcje dla dzieci odbędą się 24 lutego, godz. 10:00 film pt. Fernando i 17 marca, godz. 10:00 – Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska. Dla dorosłych najbliższy seans odbędzie się 10 lutego, godz. 10:00 – Cudowny chłopak.

Jak zapewniają organizatorzy – wybrane sale kinowe są przystosowane a sieć Cinema City umożliwia osobom z autyzmem korzystanie w przyjaznym środowisku z dóbr kultury. Co ważne dla tych osób i ich opiekunów, konieczna jest rezerwacja, a przy zakupie biletu okazanie legitymacji (orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy), wówczas  będą mogli kupić bilety ulgowe, zaś jeden z opiekunów dziecka lub osoby dorosłej otrzyma bezpłatną wejściówkę. Wrocław Wroclavia ul. Sucha 1, (71) 306 80 69 rezerwacje.wroclavia@cinema-city.pl

Seans przyjazny sensorycznie to nowość na polskim rynku. Dlatego ważne jest dostosowanie kina dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

 Autyzm charakteryzuje się jako zaburzenie neurorozwojowe, w którym obserwuje się zakłócenia w trzech sferach: komunikacji, interakcji społecznych oraz schematycznych zainteresowań i aktywności. Dodatkowo większość osób z autyzmem inaczej odbiera bodźce sensorycznie – są one odczuwane inaczej, np. zbyt silnie lub za słabo. Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne są dla osób z autyzmem „nie do zniesienia” lub przebywanie w nich wiąże się z ogromnym obciążeniem – stresem, przeciążeniem zmysłowym, dezorganizacją procesów poznawczych i działania.

Podczas seansów sensorycznych światła będą tylko przyciemnione, dźwięk filmu zostanie przyciszony, by nie przeszkadzał nadwrażliwym dzieciom. Sala będzie wypełniona maksymalnie w 65-70%, co zapewni widzom dużo większą swobodę – dlatego tak ważna jest rezerwacja. Podczas seansów sensorycznych nie będzie obowiązywać zasada całkowitej ciszy, czyli widzowie będą mogli na głos komentować bieg wydarzeń, śmiać się, śpiewać, tańczyć, biegać, klaskać itp. Wejście i wyjście na salę będzie odbywać się tą samą drogą, co zmniejszy lęk przed nowym miejscem oraz ułatwi poruszanie. Tu Cinema City zrobi wyjątek i umożliwi wniesienie na seans własnego jedzenia i nie będą wyświetlane reklamy. Kasy kina zostaną uruchomione pół godziny przed rozpoczęciem filmu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ