Przełomowy wyrok niemieckiego sądu w ważnej dla Polski sprawie

Niemiecki sąd uznał, że stacja telewizyjna ZDF, musi przeprosić za użycie określenia „polskie obozy zagłady”. Niemcy chcieli podważyć wyrok, wydany przez sąd w Polsce, jednak orzeczenie wydane przez sędziego w niemieckim Koblenz podtrzymało polski wyrok.

Jak podał portal niezależna.pl, niemieckie przełomowe orzeczenie nakazuje oskarżonym mediom umieścić przeprosiny za użycie sformułowania, które fałszuje historię. Sprawa dotyczy użycia w roku 2013 przez niemiecką ZDA sformułowania „polskie obozy zagłady” określając tak obozy Majdanek oraz Auschwitz.

Polski sąd, już w grudniu 2016 roku nakazał telewizji przeproszenie za podane określenie, byłego wieźnia Auschwitz Karola Tendery. Ta jednak, nie wykonała wyroku. W styczniu 2017, do niemieckiego sądu wpłynął wniosek o nakazanie ZDF wykonania polskiego wyroku. Mimo, że uznano wtedy polski wniosek za zasadny, to prawnicy niemieckiej telewizji zaskarżyli decyzję niemieckiego sądu do wyższej instancji.

Teraz jednak także Sąd Krajowy w Koblenz odrzucił skargę ZDF i przyznał tym samym rację polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Po raz pierwszy w historii, niemiecki sąd w całości uznał argumenty strony polskiej, potwierdzając, że określenie „polskie” w kontekście obozów zagłady, przypisują nie tylko położenie geograficzne, ale także odpowiedzialność za nie.

Prawnicy zarzucali także polskim sądom upolitycznienie, czego nie podtrzymał niemiecki wymiar sprawiedliwości.

Źródło: niezależna.pl/ telewizajrepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ