NOWOCZESNA CHCIAŁABY LIKWIDACJI PROGRAMU „500 PLUS”

Nowoczesna zapowiada likwidację programu „500 plus”, a gdy dojdzie do władzy chce wprowadzić Aktywną Rodzinę. Takie deklaracje padły z ust wiceprzewodniczącego tej partii Witolda Zembaczyńskiego.

Polityk ocenił, że program „500 plus” jest „niesprawiedliwy i opresyjny wobec klasy średniej”, bo nie zachęca do aktywności zawodowej rodziców.

Nowoczesna proponuje ulgę w ramach programu Aktywna Rodzina w zamian za aktywność zawodową rodziców. Według Zembaczyńskiego będzie ona  znacznie większa niż „500 plus”. Wskazał jednocześnie, że sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości ma też pozytywne efekty – zniwelował strefę ubóstwa.

Nowoczesna prezentuje spojrzenie czysto liberalne, gdzie ideałem jest kobieta spełniająca się w pracy zawodowej i to maksymalnie – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog.

– W tym względzie możliwość pozostania z dzieckiem dłużej – w sensie wychowawczym, kiedy pobiera się 500 złotych – dla nich taki model jest nie do przyjęcia i to jest charakterystyczna wizja dla świata liberalnego. Nowoczesna chcę się czymś wyróżnić w tym całym lewicowo-liberalnym świecie i w pogmatwanej scenie politycznej. Zwolenników takiego poglądu na świat i na życie gospodarcze jest niewielu, ale oni są w miarę zdeterminowani. Nowoczesna chciałaby pewnie odbić się wizerunkowo jako partia wyrazista, która krytykuje bardzo pomocny program dla większości zdecydowanych Polaków, a dla pewnej wąskiej grupy nieprzyjmowany jako dobry – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Ze świadczenia, które chce zlikwidować Nowoczesna korzysta 2,4 mln rodzin, a w nich ponad 3 mln dzieci – napisała na Twitterze rzecznik PiS Beata Mazurek.

Przypomnijmy; rządowy program Rodzina 500 plus przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko; wówczas obowiązuje kryterium dochodowe – wynosi 800 lub 1 tys. 200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ