STOP podróbkom z nazistowskimi symbolami

fot: youtube

Prokuratorzy z Jeleniej Góry stoją na stanowisku, że podróbki komunistycznych i nazistowskich symboli to nie okazy kolekcjonerskie, a za ich rozpowszechnianie czy wystawienie na widok publiczny grozi odpowiedzialność karna.

Przypomnijmy, że we wrześniu w Jeleniej Górze odbył się 44. Jarmark Staroci i Osobliwości – jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Jego organizatorem jest Osiedlowy Dom Kultury. Na niektórych stoiskach wystawiono na sprzedaż przedmioty z faszystowskimi i komunistycznymi symbolami. Wiele z nich nie było okazami kolekcjonerskimi, a zwykłymi komercyjnymi podróbkami. To właśnie do naszej redakcji zwrócili się zbulwersowani tym faktem czytelnicy.

Po naszej publikacji dotyczącej jeleniogórskiego jarmarku śledczy postanowili zająć się sprawą. Ale pojawił się problem, bo Straż Miejska nie ma już monitoringu, a ze zdjęć, którymi dysponuje nasza redakcja ciężko ustalić miejsce, w którym zostały rozstawione stoiska handlarzy podróbkami. Dodajmy, że w Polsce podróbki z faszystowskimi symbolami szczególnie chętnie kupują Niemcy, u których takie działania od lat są zakazane.

To jednak niejedyne śledztwo w takiej sprawie, którym obecnie zajmuje się prokuratura w Jeleniej Górze. Podobna historia zdarzyła się też w Bolesławcu, gdzie w wystawowej gablocie jednego ze sklepów ułożono gadżety propagujące faszyzm. Właściciel sklepu, jak tłumaczył – współpracuje z grupami rekonstrukcyjnymi i nie miał wcale zamiaru propagować faszyzmu. Prokuratura, zaalarmowana przez strażników miejskich, zdecydowała się wszcząć śledztwo.

Zdaniem śledczych z Dolnego Śląska – takich „okazów” propagować po prostu nie można. Sankcjonuje to art. 256 kk, który w pierwszym paragrafie stanowi, że kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. 

 

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze koordynuje postepowania przygotowawcze dotyczące tak zwanych przestępstw z  nienawiści, obejmujące typy czynów zabronionych określone w art. 256 kk  i innych przepisach, do popełnienia których doszło na obszarze jej właściwości miejscowej – mówi Dodatkowi Dolnośląskiemu prokurator Tomasz Czułowski.

– W ramach wskazanej koordynacji, akta każdej ze spraw dotyczących tych
przestępstw są badane w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze pod kątem prawidłowości ich prowadzenia. Dodatkowo, we wszystkich sprawach w powyższej kategorii z obszaru właściwości Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, jako jednostka  właściwa do prowadzenia postępowań karnych została wyznaczona  Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze, gdzie tego rodzaju sprawami zajmuje się dwóch powołanych do tego prokuratorów.

Powyższe działania mają na celu zapewnienie lepszej koordynacji, sprawności działania oraz wypracowania n wspólnej praktyki dla wszystkich postępowań, których przedmiotem są przestępstwa z tej kategorii, pozostających we właściwości miejscowej i rzeczowej Prokuratury Okręgowej w Jelenie Górze – dodaje.

Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ