Komunikat Ambasady Izraela w Polsce: To były niemieckie nazistowskie obozy

Izrael.jpg
Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska, nazywa obozy śmierci niemieckimi nazistowskimi obozami – poinformowała w komunikacie Anna Azari, Ambasador Izraela.

CAŁOŚĆ KOMUNIKATU

Izrael stoi na tym samym stanowisku co Polska, nazywa obozy śmierci niemieckimi nazistowskimi obozami.
Odnotowaliśmy w prasie dużo informacji o tym, że Izrael rzekomo nie wyraża zastrzeżeń do nowelizacji ustawy o IPN, powołujących się na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z 2016 r. Jednak podczas spotkania wyjaśniliśmy, że część tego prawa będzie stanowić ogromny problem dla wszystkich uczestników debaty publicznej.
Wtedy też ostrzegaliśmy przed publikacją projektu tej ustawy i proponowaliśmy kontakt z Instytutem Yad Vashem, by uniknąć sytuacji, z jaką się dziś spotykamy.
Międzynarodowa organizacja The International Holocaust Remembrance Alliance wzięła udział w dyskusji nad proponowanym prawem. Na forum organizacji trwały szczegółowe dyskusje nad tekstem ustawy. Członkowie tej organizacji wyrazili troskę wobec zawartych w niej treści i ustalili, że wersja nad którą pracują, nie zostanie opublikowana.
Przyjęcie tej nowelizacji przez Sejm było niespodziewane, a data którą wybrano – szczególnie niefortunna.
Mam jednak nadzieję na stworzenie polsko-izraelskiej grupy roboczej, która będzie wspólnie pracować nad projektem ustawy, rozpatrzy ją na nowo i doprowadzi do porozumienia.
Anna Azari, Ambasador Izraela
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ