Opowieści o niezwykłych wyborach – sytuacja polityczna w Czechach po wyborach prezydenckich

Styczeń 2018 roku to w czeskim kalendarzu politycznym miesiąc szczególny. Przy urnach wyborczych Czesi zdecydują kto zostanie prezydentem Republiki. Głosowanie to interesujące, gdyż zderzają się w nim dwie przeciwstawne filozofie polityczne, które uosabiają obaj kandydaci mierzący się ze sobą w II turze: urzędujący prezydent Miloš Zeman oraz Jiří Drahoš.

Starcie obu polityków jest często przedstawiane jako pojedynek pomiędzy antyeuropejskim populizmem Zemana a otwartością i liberalizmem Drahoša. Podczas spotkania w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej zaproszeni eksperci nie tylko skomentują na gorąco wynikiII tury wyborów prezydenckich, ale zastanowią się również nad tym jak dzisiaj wygląda czeska polityka i jakie zmiany zaszły w niej w ostatnich latach.

Czy dzisiejsze Czechy, których politycznymi twarzami są Miloš Zeman oraz kontrowersyjny biznesmen-premier Andrej Babiš, są państwem, które “powędrowało” w zupełnie innym kierunku aniżeli życzyłby sobie legendarny Václav Havel?

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowe zaprosił ekspertów:

Łukasz Kołtuniak – prawnik, współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Ekspert ds. Europy Środkowej

Jan Rafael Lupomesky – prawnik, były doradca czeskiego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Prezydenta Republiki Czeskiej

dr Paweł Sobik – politolog, członek zarządu fundacji Pobliża, zajmuje się m.in. Czechami oraz Litwą. Członek komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Kongresu Lituanistów

Spotkanie poprowadzą:

dr Katarzyna Uczkiewicz (Uniwersytet Wrocławski, Ośrodek “Pamięć i przyszłość”)

Kamil Frączkiewicz (Klub Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski)

Organizatorzy:

Klub Jagielloński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, Fundacja Młoda Rzeczpospolita

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ