Gadowski: Jestem zawiedziony, bo nasza klasa polityczna zachowuje się jak przestraszone szczury

 Widziałem fragment uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz, słyszałem najważniejsze słowa pani ambasador. Wydawało mi się, że pani ambasador nie do końca wiedziała gdzie jest i co mówi – powiedział w programie „Otwartym Tekstem” Witold Gadowski, publicysta.

– Dziwi mnie w ogóle, że przedstawiciele Izraela zabierają głos w sprawach, które dotyczą polskich uregulowań prawnych. To dziwne, to jakaś uzurpacja. Nic mi o tym nie wiadomo, żeby Auschwitz było miejscem eksterytorialnym, wyłączonym z obszaru państwa polskiego. Pani ambasador powinna być spakowana i wysłana do Izraela. Na jej miejsce powinien przyjechać ktoś bardziej taktowny – dodał nasz gość.

“Musimy prowadzić inną politykę zagraniczną i formować duże projekty medialne”

– Narracja zrzucająca na Polskę odpowiedzialność za Holocaust jest kłamstwem. Dlaczego pedagogika Izraelska jest zbudowana na kłamstwie? Byłem w Izraelu, rozmawiałem z wieloma prominentnymi politykami, oficerami. Było to sympatyczne rozmowy z bardzo sensownymi ludźmi. Kiedy później słyszę takie opinie i kiedy czytam wypowiedzi polityków Izraelskich to ogarnia mnie zdziwienie. Co innego w tych rozmowach słyszałem, a co innego wydobywa się w oficjalnej propagandzie. To smutne. Kłamstwo zawsze jest smutne. Należy zastanowić się po co to jest robione, czy to bombardowanie, które ma nas zmiękczyć, jeśli chodzi o ustawę 447 przegłosowaną przez amerykański Senat i mówiąca o konieczności zadośćuczynienia za mienie pozostawione w Polsce. Mówi się o 60-kilku miliardach dolarów. Ta ustawa dotyczy Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polski. Poziom absurdu logicznego przekracza wszelkie granice. Amerykański senat głosuje na temat polskich pieniędzy. To jakby ktoś pani sięgał w kieszeń. Absurd. Izraelski rząd wypowiada się na temat ustawodawstwa przygotowanego przez polski parlament. To jest absurd. W momencie, kiedy nie wiadomo o co chodzi, to trzeba się posłużyć starą maksymą – jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Chodzi o pieniądze, które można wycisnąć z Polski za pomocą takiego szantażu, upowszechniania kłamstwa o odpowiedzialności Polski za zbrodnie II wojny światowej. Wymierają ostatni świadkowie, co nam wydaje się absurdalne, już naszym dzieciom nie będzie się wydawać absurdalne. To architektura nowej polityki historycznej – zauważa Gadowski.

Jaka powinna być reakcja Polski? – Po to powstawały takie filmy, jak film Agnieszki Holland rzekomo o Polakach ratujących Żydów, a tak naprawdę o Polakach mających współudział w mordowaniu Żydów. Po to powstał serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, niemiecki, kłamliwy, propagandowy. Po to powstała superprodukcja o von Stauffenbergu ze znanym aktorem. Tak to się robi. Duże pieniądze, które kierują odium wielkiej zbrodni na Polaków. Bo my jesteśmy bezbronni. Musimy prowadzić inną politykę zagraniczną i formować duże projekty medialne, społeczne. Nic takiego się nie dzieje. Zachowujemy się jak dziecko przestraszone w ciemnym pokoju. Takie dziecko będzie pobite i okradzione. Jutro to co powiedziała ambasador Izraela stanie się prawdą. Jestem zawiedziony, bo nasza klasa polityczna zachowuje się jak przestraszone szczury. Tu nie chodzi o eskalację emocji, emocjami się nie wygra. Nie chodzi o manifestacje, demonstracje, to by zostało wykorzystane. Musimy strzec by nie zostały podgrzane emocje przez funkcjonariuszy. Nie ma w Polsce antysemityzmu. Musimy zachować spokój i spojrzeć na zimno to co się stało. Znowu będziemy odrabiać to przez dziesiątki lat – zakończył Witold Gadowski.

 Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ