Leśnicy wybudują nam drewniane domy

Państwowa Gospodarstwo Leśne “Lasy Państwowe” planują rozwój budownictwa drewnianego. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska możliwa będzie realizacja polityki proekologicznej. Inicjatywa ma dotyczyć głównie obszarów wiejskich – dzięki temu powstaną miejsca pracy oraz budynki mieszkalne.

Budownictwo drewniane w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, ale wynika to głównie z niewiedzy – istnieje przeświadczenie, że domy z drewna nie są tak dobre i trwałe, jak ich murowane odpowiedniki. Nic bardziej mylnego – technologia ta od wielu lat sprawdza się w krajach skandynawskich, gdzie panuje o wiele bardziej surowy klimat niż w naszym kraju.

Domy z drewna są tanie, ekologiczne, komfortowe i szybkie w budowie, a co najważniejsze energooszczędne, mówi Marek Beśka ze stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe

Budynki zaprojektowane w ramach projektu Lasów Państwowych mają około 2-krotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię od tych wznoszonych w technologii tradycyjnej, co oczywiście bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów utrzymania.

Do tej pory problemem było kredytowanie tego rodzaju inwestycji – niestety banki często nie chciały udzielać pożyczek. Ma się to jednak zmienić – Bank Ochrony Środowiska, jako pierwszy wprowadził ofertę dedykowaną konkretnie pod budownictwo w technologii szkieletowej. Dodatkowo kredyty te mogłyby być wspierane przez dotacje z NFOŚiGW, na fotowoltanikę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ